Stavba storočia - ako niektorí nazvali Odkanalizovanie a zásobovanie pitnou vodou Horných Kysúc, nie je až taká dokonalá, ako sa zdalo. V niektorých obciach majú problém s jej praktickým využitím.
PODVYSOKÁ. Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SeVaK) ešte v júni odovzdali do užívania stavbu, ktorá si vyžiadala takmer 100 miliónov eur a ktorú mnohí označili aj za stavbu storočia.
Na Kysuciach dali do užívania 226 kilometrov verejnej kanalizácie a 183 kilometrov vodovodného potrubia. Rozšírili a zrekonštruovali sa tiež čistiarne odpadových vôd v Čadci a Turzovke. Na vodovody a kanalizáciu sa postupne majú napojiť obce Skalité, Svrčinovec, Čierne, Raková, Olešná, Staškov, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Zákopčie, Podvysoká, Dlhá nad Kysucou, Makov, tiež mestá Čadca a Turzovka.
Cesty zostali zničené
Obyvatelia niektorých obcí už začali využívať kanalizáciu i vodovodné prípojky. „Na kanalizáciu sa napojila bytovka a 20 rodín z rodinných domov, predpokladáme, že kanalizačný zberač bude využívať okolo 150 a na pitnú vodu sa napojí okolo 200 rodinných domov," povedal nám starosta Korne Jozef Kontrík.
„Obyvatelia si vybavujú prípojky priebežne, podľa ich finančných možností a akútnosti potreby napojiť sa na vodu. Keďže čakáme na oficiálne spustenie kanalizačného zberača, ako aj vodovodných rozvodov, úmerne k tomu sa prihlasujú aj obyvatelia," informoval nás starosta Svrčinovca Juraj Strýček.
Po stavbe zostali na Kysuciach zničené mnohé komunikácie.
Starosta Podvysokej Milan Matlák nám povedal, že museli zrekonštruovať 15-tisíc štvorcových metrov ciest a chodníkov, pričom použili živičnú a betónovú úpravu.
„Naše náklady predstavovali 100-tisíc eur, druhu polovicu financoval SeVaK. Obec nezrekonštruovala cestu do Trlíkov, ktorej úprava sa urobí po napojení rodinných domov na kanalizáciu, pracovať sa bude aj na ceste k novostavbám U Mojíčkov," informoval starosta.
Kým komunikácie sú už takpovediac v poriadku, horšie je to s napojením na kanalizáciu a pitnú vodu. „O kanalizáciu je zo strán vlastníkov rodinných domov značný záujem. Nemôžu sa však pripojiť, pretože ešte nie je v prevádzke. Dodávku vody z nových vodomerov zasa museli pre vysoký prevádzkový tlak 7,5 ATP vo vodovodnej sieti, ktorý poškodzoval vodovodné zariadenia v domácnostiach, prerušiť. To odradilo veľa odberateľov napojiť sa na nový vodovod," informoval starosta.
Náročná stavba si mala vyžiadať náklady 2,1 miliardy korún. V čase verejnej súťaže však došlo k dvojročnému posunu, ktorý ceny navýšil. Svoj podiel na tom majú vraj aj kurzové rozdiely. Suma sa tak vyšplhala na 2,7 miliardy korún, no napokon dosiahla 100 miliónov eur. Európska únia poskytla 76 percent, zvyšných 24 percent išlo z prostriedkov SeVaK-u.
Budú zrejme zvyšovať ceny
SeVaK pripustil, že investície môžu ovplyvniť ceny vodného a stočného. Rozvoj infraštruktúry sa totiž nedá financovať bez toho, aby sa nezdvihla cena spomínaných služieb. Nemalo by ísť však o prudký nárast, ale postupný v priebehu rokov 2010 až 2020. Zvýšenie bude totiž odrážať aj investície, ktoré by mali ísť do ďalších projektov, medzi ktoré bude patriť napríklad ďalšia náročná stavba Odkanalizovanie Dolných Kysúc.
Nedávno dokončený projekt umožní využívať pitnú vodu 55-tisícom obyvateľov. Aby sa zúročili investície, ktoré si vyžiadal, je potrebné, aby 3 720 vodovodných a 7 376 kanalizačných prípojok využilo čo najviac ľudí.