KRÁSNO NAD KYSUCOU. Pán Peter z Krásna nad Kysucou prišiel z lesa domov s naozaj zaujímavým úlovkom. Kým iní vychádzajú v súčasnosti z lesa s košíkmi plnými hríbov, do ich domácnosti načas pribudol nový člen - korytnačka suchozemská, ktorú pán Peter našiel na naozaj nezvyčajnom mieste - uprostred lesa.
„Nedávno som sa vybral so svojím psíkom na prechádzku. Chcel som, aby si trochu aj voľne pobehal, preto sme sa rozhodli ísť do neďalekého lesíka," spomína. Pustil psíka z vôdzky a vychutnával si čaro prírody. Zrazu začal psík strašne štekať. „Myslel som si, že našiel ježa, alebo nejakého hada. Aký som bol však prekvapený, keď som k nemu podišiel a zbadal som naozajstnú korytnačku. Tu uprostred hackovských hôr," pokračuje nálezca.
Pán Peter zobral korytnačku domov. Skúšali jej dávať všelijaké dobroty, pýtali sa známych či nevedia, čo taká korytnačka žerie. Celé dni však korytnačka suchozemská, a v tomto prípade aj lesná, nedala nič do úst. „Zaniesol som ju teda do Čadce, do jedného z obchodov so zvieratami. Nevedel som čo si s ňou počať." Pavol Krkoška, majiteľ spomínaného obchodu, nám prezradil, že ide o korytnačieho samčeka, ktorý môže mať tak pätnásť rokov.
„Korytnačka má zdeformovaný pancier, čo je následkom zlej stravy. Ktovie ako dlho bola v lese," povedal Krkoška. Sám sa s takýmto prípadom ešte nestretol. „Korytnačí lesný muž" sa živil v kysuckej prírode pravdepodobne rastlinstvom a korienkami. Túlal sa pomedzi ihličňany a ... prežil. Ako dlho bol v lese, vie len on sám.
„Možno pol roka, možno aj viac. Alebo menej. Ktovie. Podľa deformácie panciera bol v lese dlho, ale je dosť možné, že ho mal niekto, kto mu nevedel zabezpečiť dostatočnú výživu a preto ten poškodený pancier," vysvetľuje Krkoška. Pancier má korytnačka podľa jeho slov ako človek kostru. Zlou výživou sa jednoducho zdeformuje. Inak je nájdená korytnačka v dobrom stave.
Keďže si pán Peter nevedel dať s korytnačím živočíchom rady, podaroval ho čadčianskemu centru voľného času. Tam bude miláčikom všetkých detí, ktoré mu dúfame, vymyslia aj pekné meno.
„Tento korytnačí samček má odhadom asi 15 rokov. Takáto korytnačka sa však dožíva pri dobrej starostlivosti okolo 60 rokov, pravdepodobne sa z nej potešia nielen súčasné deti v CVČ, ale aj ich ďalšia generácia," dodáva Krkoška na záver.