V jeho záhrade totiž sídli malá hydrometeorologická stanica.
STARÁ BYSTRICA.V obci poznajú Jána Podmanického ako poľovníka, včelára, maliara obrazov či človeka, ktorý bol celý život spätý s prírodou. Najmä s lesom, ktorým pracovne venoval štyridsať rokov svojho života. Nie všetci však vedia o jeho zodpovednej funkcii, ktorú každé ráno vykonáva vo svojej záhrade. Za každého počasia, v každom ročnom období.
„Dostal som sa k tomu náhodou, predtým to robil môj sused. Teraz to mám „na krku" ja a nemôžem sa toho zbaviť," smeje sa „merač". Jeho úlohou je každé ráno o 7. hodine odmerať zrážky za 24 hodín. Pomôckou je merná nádoba, všetky údaje treba poctivo zapísať do zrážkomerného denníka. Záznamy potom mesačne odosiela do Hydrometeorologického ústavu v Banskej Bystrici.
Poistkou je klasické meranie
V jeho záhrade sú dva klasické staré prístroje, ale aj nový, ktorý namontovali vlani. Ten 24 hodín zaznamenáva intenzitu zrážok a údaje odosiela cez satelit do hydrometeorologického ústavu. Ten sa však nespolieha len na modernú techniku, spolieha sa aj na klasické meranie.
Zo záznamov Jána Podmanického sa dozvieme, koľko v ktorý deň napršalo. Sú to veľmi zaujímavé údaje, ktoré svedčia o tom, k akým obrovským extrémom počasia v poslednom období dochádza.
Ak si niekto myslí, že zimou služba končí a on má od ranného vstávania pokoj, mýli sa. Meria sa totiž aj v zime. Sneh sa nechá roztopiť a princíp je v podstate ten istý. Pán Ján je v podstate chodiaca kronika. Aj keď možno nevie presne koľko požiarov bolo v obci v tom či onom roku, kedy boli záplavy vie veľmi dobre. A dokáže presne zdokumentovať aj to, koľko milimetrov v ktorý deň spadlo na meter štvorcový.