OLEŠNÁ. Aj keď na najväčšom z troch cintorínov stojí „nový" dom smútku, svojmu účelu doteraz neslúži, pričom sa tak malo stať už pred tromi rokmi. Dnes chátra a hrozí, že sa z neho stane ruina.
Zrekonštruovali aspoň bývalú márnicu
Doposiaľ museli pozostalí na čas pred pohrebom umiestniť zosnulých v chladiacich boxoch v Podvysokej či Turzovke, prípadne nechať v nemocnici.
„Aj preto sme sa rozhodli zrekonštruovať aspoň starú márnicu vedľa zvonice. Veľa roboty sme urobili svojpomocne, nejaké financie poskytla obec, ktorá zakúpila aj chladiaci box," hovorí Jozef Červenec, ktorý je zároveň predsedom stavebnej komisie.
Nedokončený dom smútku sa nepozdáva aj ďalším poslancom a obyvateľom Olešnej. „Starosta nás v minulosti mylne informoval, že výstavba prebieha bez problémov a stavba bude dokončená predčasne. Aj keď počas kontrolných dní sa zistilo na stavbe veľa nedostatkov a zástupcovia firmy HCK Staving, s.r.o prisľúbili, že ich odstránia, nestalo sa tak. Nadôvažok, firma stavbu nedokončila," vysvetľuje Červenec.
Na mieste bol aj znalec
Prizvali si vraj nezávislého znalca, ktorý potvrdil zistené nedostatky. Išlo napríklad o nekvalitne urobenú dlažbu, zle položené krovy, atď. Zistili okolo 15 hrubých chýb. Kladú si otázku, prečo boli zaplatené faktúry za takto nekvalitne urobené práce.
V minulosti požiadali poslanci Národný kontrolný úrad (NKÚ) o prešetrenie týchto nedostatkov. „Týmto podnetom sa však NKÚ nezaoberal, pretože starosta ich informoval, že spor je v súdnom konaní," hovorí Červenec. Ešte v roku 2008 časť poslancov navštívila obec Vitanová na Orave, kde vybudovali dom smútku podľa rovnakého projektu ako v Olešnej. Zhodnotili, že práce sú kvalitne urobené, páčila sa im fasáda i vybudované asfaltové parkovisko. „Ako mohol starosta dopustiť, aby bol náš dom smútku tak nekvalitne postavený, prečo sa vyplácali faktúry za lajdácku robotu," pýta sa Červenec.
Stavba mala byť hotová pred tromi rokmi
Firma HCK Staving, s.r.o dom smútku nedokončila, pretože jej obec údajne nezaplatila 187-tisíc korún za dlažbu. Okresný súd v Žiline dal za pravdu obci, keďže firma nedodržala podmienky zmluvy a priznal penále z omeškania, firma sa však odvolala. Teraz má o celej kauze rozhodnúť krajský súd.
O vyjadrenie k celej kauze sme požiadali aj starostu Olešnej Stanislava Novotného. Ten nám pred dvomi rokmi povedal: „Výstavba domu smútku mala byť podľa zmluvy o diele ukončená k 30. 9. 2007. Žiaľ, do dnešného dňa stavba nie je skolaudovaná. Zhotoviteľ s obcou prestal komunikovať, obecné zastupiteľstvo uzneseniami poverilo právneho zástupcu obce, aby vo veci konal," uviedol vo svojej odpovedi. V súčasnosti nám poskytol takéto vyjadrenie: „Som prekvapený vašim záujmom o dianie okolo Domu smútku v Olešnej. Myslím si, že médiá - či už vaše noviny alebo televízia nie sú tie správne inštitúcie na pomoc pri riešení konfliktných situácií. Pokiaľ nebude vynesený právoplatný rozsudok odvolacieho súdu, nebudem sa k tejto téme vyjadrovať.
„So zástupcami firmy, ktorá stavbu realizovala, sa nám nepodarilo skontaktovať. Dozvedeli sme sa však, že má finančné problémy. Kto a za čo dokončí Dom smútku v Olešnej zostáva otáznikom. Obyvatelia tejto obce sú radi, že zatiaľ majú na najväčšom cintoríne aspoň otvorenú márnicu a nemusia s nebožtíkmi pendlovať hore - dole.