Vláda Slovenskej republiky prijala ešte v máji nariadenie, ktorým mení a dopĺňa nariadenie vlády o rozdeľovaní výnosu dane z príjmov fyzických osôb. Týmto krokom vážne ohrozila existenciu obecných, súkromných a cirkevných centier voľného času a školských stredísk záujmovej činnosti. Talentovaným deťom v základných umeleckých školách zasa znemožní vzdelávanie vo viacerých odboroch. Takýmto nariadením podľa mnohých riaditeľov spomínaných inštitúcií posiela minulá vláda detí a mládež na ulicu.
„Nariadenie vlády ustanovuje, že koeficient nápočtu dotácie finančných prostriedkov na žiaka v záujmovom vzdelávaní v centre voľného času a v školskom stredisku záujmovej činnosti sa znižuje o viac ako dve tretiny z 3,7 na 1,1. Súkromné a cirkevné zariadenia sa z tohto nariadenia úplne vynechávajú," informovala nás o probléme riaditeľka čadčianskeho CVČ Marta Buchcarová.
Spomínané nariadenie pritom ustanovuje, že všetky obce i mestá budú dostávať finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie podľa počtu detí s trvalým pobytom na ich území, čo znamená, že finančné prostriedky dostanú aj tie obce, ktoré vôbec nemajú zriadené ani centrá ani školské strediská. „O tom, či vôbec a koľko prostriedkov pridelí samospráva na záujmovú činnosť detí, budú potom poslanci samospráv rozhodovať výlučne na základe svojich priorít, pričom súčasné skúsenosti ukazujú, že obce veľkú časť týchto prostriedkov využívajú úplne na iné účely, než je výchova a vzdelávanie detí," pokračovala Buchcarová.
Na špekulácie niektorých, doplatili všetci
„Takéto striktné nariadenie vlády je pravdepodobne na základe špekulácií niektorých súkromných inštitúcii, ktoré si jedného žiaka písali nie do jedného - dvoch krúžkov alebo skupiny, ale do takého množstva skupín, ktoré by žiak ani nemohol fyzicky navštevovať. Je to však nespravodlivé voči ostatným žiakom a pedagógom," uviedol na margo problému riaditeľ ZUŠ J. Potočára v Čadci Peter Bytčánek.
Podnet dalo pritom, ako hovorí Buchcarová, vláde Združenie miest a obcí Slovenska. „Už len postup, akým bolo nariadenie vlády schválené bolo protizákonné," hovorí. Potvrdila to aj Únia miest Slovenska, ktorá vo svojom stanovisku k danému problému píše:„Návrh novely nariadenia vlády bol schválený v rozpore so zákonom v tom, že návrh zmien kritérií a spôsobu rozdeľovania a poukazovania výnosu dane sa dohodnú s republikovými združeniami obcí a so zástupcami vyšších územných celkov. Čo v tomto prípade nebolo splnené."
Nariadenie vlády je podľa odborníkov diskriminačné
Podľa slov riaditeľky čadčianskeho CVČ je toto nariadenie diskriminačné. Napísala tiež na Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, kde jej tento fakt potvrdili. „Nariadenie vlády z mája rieši len deti a mládež vo veku od päť do štrnásť rokov. Pritom článok 1 Dohovoru o právach dieťaťa ako dieťa označuje každú osobu mladšiu ako 18 rokov, a centrá voľného času pracujú s mládežou až do 30 rokov. Presne tak, ako to ukladá zákon," pokračuje Buchcarová.
Zástupcovia spomínaných inštitúcií sa obrátili aj na súčasného ministra školstva a štátneho tajomníka. Ten im však povedal, že treba počkať do októbra, kým budú hotové oficiálne štatistiky a potom sa uvidí. „Počkáme, je však potrebné tento problém vyriešiť. Toto nariadenie bude mať dopad najmä pre menšie obecné centrá voľného času. My prežijeme, i keď s menším počtom zamestnancov a žiakov v krúžkoch," informovala riaditeľka.
Čo sa týka základných umeleckých škôl, v Základnej umeleckej škole M. R. Štefánika v Čadci postihne toto nariadenie asi 20 detí, v ZUŠ J. Potočára 25 žiakov a v ZUŠ Krásne nad Kysucou 9 detí v skupinovom vyučovaní a 11 v individuálnom.
„Všetci tí, ktorých sa to týka, navrhujú vytvoriť pracovnú komisiu zloženú zo zástupcov ministerstva školstva, ministerstva financií, ZMOS-u, zástupcov centier voľného času a ďalších odborníkov pracujúcich v oblasti záujmového vzdelávania, ktorá by pripravila návrhy na možné rozumné riešenie danej problematiky," uzatvára Buchcarová.