ČADCA. Mesto Čadca sa až do 2. októbra stane dejiskom najstaršieho filmového festivalu na Slovensku a zároveň najvýznamnejšieho kultúrneho podujatia medzinárodného rozmeru v regióne Kysúc. Koná sa nepretržite od svojho založenia v roku 1980, keď sa jeho zakladatelia na čele s Martinom Slivkom rozhodli, že ho umiestnia do Čadce vzhľadom na bohatstvo ľudovej kultúry v regióne Kysúc, ako aj potrebu kultivovať záujem o film v rôznych regiónoch Slovenska.
Má za sebou tridsaťročné pôsobenie
Festival si za 30 rokov svojho pôsobenia získal trvalé miesto medzi odbornou, ale aj laickou verejnosťou, ako unikátne filmové podujatie venované problematike etnológie, sociálnej a kultúrnej antropológie, spôsobu života ľudského spoločenstva a ľudovej kultúry prostredníctvom filmových diel, dokumentárnych filmov zo Slovenska i zahraničia.
„Podujatie vytvára platformu pre stretnutie odborníkov z uvedených oblastí a usiluje sa získať väčší záujem a podporu aj zo slovenského audiovizuálneho prostredia. Poslaním festivalu je zároveň podporiť vznik nových diel z oblasti etnológie, sociálnej a kultúrnej antropológie najmä slovenskej dokumentárnej tvorby, tiež vzbudiť a rozvíjať záujem odbornej aj laickej verejnosti o problematiku etnológie a antropológie a jej interdisciplinárne prepojenie," informuje manažérka festivalu Veronika Šarlinová.
Pôda festivalu sa okrem súťažných projekcií pravidelne stáva dejiskom odborných seminárov, výstav a sprievodných kultúrnych podujatí. „Návštevníci tak majú príležitosť nielen sa oboznámiť s najnovšími trendmi vo filmovom spracovaní etnografických tém, inšpirovať sa príbehmi o spôsobe života dnešného človeka v jeho rôznych podobách, tiež sa zúčastniť na inšpiratívnych stretnutiach s tvorcami filmov, nadviazať nové profesionálne i osobné kontakty," dodáva Šarlinová.
Jubilejný ročník venovaný Paľovi Bielikovi
Začiatky Etnofilmu, prvé katalógy, informačné listy, fotografie, toto všetko bude môcť návštevník vidieť na výstave venovanej výročiu festivalu - 30 rokov Etnofilmu. Tento ročník je venovaný i významnej osobnosti slovenskej kinematografie Paľovi Bielikovi.
„V decembri si pripomenieme nielen Bielikovu storočnicu, ale aj 115. výročie zrodu svetovej kinematografie vo francúzskej metropole v Paríži v roku 1895. Do dnešných dní bolo na Slovensku nakrútených už takmer 480 celovečerných hraných filmov pre kiná a okolo 8 000 krátkych, spravodajských a animovaných filmov," hovorí Šarlinová."
Paľo Bielik sa do povedomia zapísal hlavne úlohou Jánošíka z rovnomennej hry od J. Mahena, do ktorej ho objavil Karel Plicka a odporučil Martinovi Fričovi pre titulnú úlohu. Úspech filmu ho priviedol do Slovenského národného divadla v Bratislave, kde pôsobil v rokoch 1939 - 1942.
„Storočnicu Bielika si pripomenieme aj na Etnofilme v Čadci. Pripravili sme pásmo filmov, ktoré nakrútil - jeho tvorbu - hranú aj dokumentárnu, ale aj filmový portrét o ňom. Bielik je zakladateľom slovenskej národnej kinematografie. Najskôr sme spoznali jeho hereckú tvár, potom sa divákom predstavil ako tvorca dokumentárnej tvorby a nakoniec ako scenárista a režisér hraných filmov. V stredu 29. septembra podvečer sa na pôde Etnofilmu Čadca 2010 uskutoční slávnostná vernisáž výstavy „Storočnica Paľa Bielika", ktorá je poctou k 100. výročiu jeho narodenia.
Základom vystavených exponátov je Filmový kalendár 2010, ktorý vydal Slovenský filmový ústav (14 listov 30x38 cm) a približuje pracovné snímky režiséra Paľa Bielika z nakrúcania filmov. Treťou výstavou bude výstava Korene a výhonky prezentujúca fotografickú tvorbu Karola Plicku a fotografie súčasných autorov inšpirovaných jeho tvorbou," dodáva Šarlinová.
Porota bude vyberať z vyše tridsiatky filmov
Výberová komisia mala neľahkú úlohu, vybrať a postúpiť festivalovej porote filmy z celkového počtu 105 prihlásených filmov. Porota, pracujúca v zložení Zuzany Beňuškovej, etnologičky, Jána Fúzika, režiséra, Jadwigy Hučkovej, filmárky, historičky a novinárky, Naška Križnara, etnológa, Yvonne Vavrovej, režisérky, scenáristky a kameramanky bude vyberať z 34 súťažných filmov.
„Slávnostné otvorenie Etnofilmu sa uskutoční dnes o 19.00 hodine a jeho súčasťou bude i vernisáž všetkých troch výstav. V priebehu festivalových dní sa každý deň uskutoční premietanie prihlásených filmov, rôzne semináre ako napríklad Etnológ za kamerou, Kde sú moje korene a voľné tribúny. Festival navštívia aj také významné osobnosti ako sú Pavel Dvořák a Pavol Barabáš. Záverečný ceremoniál, vyhlásenie víťazných filmov a odovzdávanie cien sa uskutoční 1. októbra o 19. hodine," hovorí Jancová.
Tvorcovia filmov súťažia o viaceré ocenenia, ktorými sú Zlatý, strieborný a bronzový turoň, tiež ďalšie ceny. Hlavnými organizátormi 16. ročníka Etnofilmu sú Žilinský samosprávny kraj, Kysucké múzeum v Čadci, Slovenský filmový ústav a Mesto Čadca.