RUDINA. Roľnícke družstvo v Rudine je jediným veľkopestovateľom zemiakov na Kysuciach. Tento rok vyčlenilo zemiačniskám len 5-hektárovú plochu, predseda Ľubomír Mičian hovorí, že na budúci rok zasadia už len na naturálie pre vlastných zamestnancov. Tohtoročnú úrodu hodnotí ako veľmi slabú, keďže zozbierali iba 10 ton z hektára. Krumple sú už zo skladov preč. Tento rok ich predali po 40 centov za kilogram.
„Sme stratoví, veď len metrák sadby vyšiel na 100 eur," sťažuje si Mičian. Za dobrú nepovažuje ani úrodu pšenice a triticale, ktoré mali vysiate na 60 hektároch. „Výnos bol 3 tony z hektára," vraví.
Kysučania sú odkázaní na cudzích
Na Kysuce sa v minulosti zemiaky nedovážali, región bol sebestačný. Po revolúcii sa situácia zmenila. Aj v tomto roku sa budú musieť dovážať. Už tradične prichádzajú predajcovia z Oravy, Martina, Liptova, dokonca z Poľska. Pestovatelia upustili od tejto plodiny najmä pre vysoké vstupy.
Drahá je sadba, aj hnojivo. Zemiaky sa podľa nich musia permanentne ošetrovať. Napríklad, len tri až štyrikrát striekať proti plesni zemiakovej, ktorá napadá byľ a spôsobuje zosychanie. Viackrát sa striekajú aj proti burine či pásavke zemiakovej. Odradilo ich tiež to, že im úrodu z polí kradli zlodeji.
Žatva i sadba sa oneskorili o celý mesiac
V súčasnosti sa poľnohospodári na Kysuciach venujú jesennej orbe, pripravujú pôdu na založenie úrody pre ďalší rok. Ako nás informoval predseda Mičian za tridsať rokov práce v poľnohospodárstve si nepamätá, že by bola až o mesiac oneskorená žatva či sadba, čo sa stalo tento rok.
„Žatvu obilovín sme skončili až koncom augusta, pre nepriaznivé počasie sme sa o mesiac oneskorili aj so sadbou repky olejnej, ktorú sme vysiali na 15-tich hektároch. Preto budúci rok nepočítame s ktovieakou úrodou tejto plodiny," vraví Mičian. Repku, ktorú takisto pestujú ako jediní na Kysuciach, zozbierali z plochy 30 hektárov.
„Úroda nebola príliš dobrá, bolo to iba 1,8 tony z hektára." Kým vlani ju odpredali do Rakúska, tento rok ju vykúpili odberatelia z Maďarska. „Dostali sme 33,20 eur za metrák. Pestovanie sa už nevypláca, aj preto sme sa tento rok rozhodli len pre polovičnú výmeru," dodáva.
Mlieko vyvážajú do Čiech
V tomto roľníckom družstve chovajú 450 kusov hovädzieho dobytka, z toho 180 dojníc. Denne do Frýdku Místku v ČR vyvážajú 1000 litrov mlieka. Predseda hovorí, že aj napriek prepravnej vzdialenosti zinkasujú viac, ako doma. Aj Česi však v priebehu pol roka cenu mlieka znížili. „Predtým sme dostávali 0,50 eur za liter, teraz je to 0,37 eur," dodal predseda.