ČADCA. O Zlatého turoňa na najstaršom slovenskom filmovom festivale Etnofilm Čadca bojuje 34 filmov z 21 krajín sveta. „Tento ročník je výnimočný, Etnofilm oslavuje už 30 rokov. Práve v roku 1980 sa v kine Palárik v Čadci konal prvý ročník tohto významného medzinárodného filmového festivalu. Tento ročník je venovaný i významnej osobnosti slovenskej kinematografie Paľovi Bielikovi,“ povedala Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.
Zo 105 prihlásených filmov vybrala komisia 34, tie sa od stredy do soboty premietajú v Dome kultúry v Čadci. Okrem Zlatého, strieborného a bronzového turoňa tvorcovia filmov súťažia aj o Cenu Martina Slivku, Cenu Matice slovenskej, Cenu Národopisnej spoločnosti Slovenska, Cenu Slovenskej televízie či Cenu filmových novinárov.
Víťazné filmy vyhlásia v rámci záverečného ceremoniálu v piatok večer, nasledujúci deň je ešte na programe prehliadka najúspešnejších filmov.
Etnofilm sa pravidelne koná ako filmové bienále venované problematike etnológie, sociálnej a kultúrnej antropológie v širokom slova zmysle. Hlavným zámerom festivalu je zvýšiť povedomie širokej verejnosti, filmových tvorcov a médií o kultúrnej a sociálnej rôznorodosti ľudského spoločenstva a potrebe jej ochrany.
V rámci šestnásteho pokračovania Etnofilmu je možné vidieť aj výstavu venovanú 30 rokom festivalu a výstavu Storočnica Paľa Bielika. „Pripravili sme pásmo filmov, ktoré nakrútil, jeho tvorbu - hranú aj dokumentárnu, ale aj filmový portrét o ňom. Bielik je zakladateľom slovenskej kinematografie. Najskôr sme spoznali jeho hereckú tvár, potom sa divákom predstavil ako tvorca dokumentárnej tvorby a nakoniec ako scenárista a režisér hraných filmov.
V decembri si pripomenieme nielen Bielikovu storočnicu, ale aj 115. výročie zrodu svetovej kinematografie vo francúzskej metropole v Paríži v roku 1895. Do dnešných dní bolo na Slovensku nakrútených už takmer 480 celovečerných hraných filmov pre kiná a okolo 8 000 krátkych, spravodajských a animovaných filmov,“ povedala tajomníčka festivalu Veronika Šarlinová. V priebehu festivalových dní sa okrem premietania súťažných filmov uskutočnia aj rôzne semináre, ako napríklad Etnológ za kamerou a Kde sú moje korene.