Hudobno-tanečná folklórna skupina Kuk je mladým zoskupením, ktoré vzniklo v roku 2009 spojením mladých dlhoročných neprofesionálnych tanečníkov a hudobníkov, ktorí majú spoločné najmä to, že ich fascinuje slovenský folklór. Svojou tvorbou sa zameriava na zachovanie nehmotného a hmotného kultúrneho dedičstva z rôznych oblastí Slovenska, ale najmä z kysuckého regiónu. Ako sme sa dozvedeli na stránke zoskupenia, Kuk pôvodne znamenal Kysucký umelecký Kolektív, no pre jednoduchšie používanie sa viac vžila skratka Kuk. Neskôr sa jeho členovia začali pohrávať s myšlienkou, že aj slovo Kuk má zmysel a samo o sebe znamená určitý druh pohľadu. V tomto prípade ide o nový pohľad...
„Snažíme sa v podstate udržať slovenské kultúrne tradície a prezentovať ich divákovi v zaujímavom scénickom, hudobno-tanečnom prevedení s využitím moderných prvkov v symbióze s umením nášho ľudu. Apelujeme predovšetkým na mladé generácie, pre ktoré je v súčasnej dobe dedičstvo našich starých otcov považované za kultúrne menej atraktívne," povedal na margo zoskupenia jeden z jeho členov Roman Koprna. Kuk je skôr malý súbor. Pracuje s malými tanečnými a hudobnými formami. „Chceme vyzdvihnúť bohatstvo našej tanečnej a hudobnej kultúry precíznou prácou a individuálnym prístupom každého člena. Tým teda divák dostáva možnosť vychutnať si výkony a kvality naozaj každého interpreta," pokračoval Koprna.
Jeden tanečný dom už majú za sebou
V súčasnosti sú veľmi populárne takzvané Tanečné domy, ktoré už fungujú v rôznych mestách. Snahou členov hudobno-tanečnej skupiny je ich organizovanie aj v Čadci. „Jeden takýto tanečný dom máme už za sebou, a musím povedať, že bol úspešný. Zúčastnila sa na ňom viac ako stovka tancujúcich rôznych vekových skupín," skonštatoval tanečník. Podstatou tanečných domov je interaktívne zapájanie ich účastníkov. Tí sa učia piesne, ktoré sa pomaly vytrácajú z pamätí ľudí, tancujú ľudové piesne...
Ďalšou úlohou mimoscénickej činnosti Kuku je zaviesť tradíciu folklórnych bálov v Čadci a ponúknuť tak ďalšie možnosti kultúrneho vyžitia sa nielen Čadčanom, ale aj návštevníkom mesta. Po vydarených vystúpeniach na folklórnom festivale v Olšanoch, Goralských slávnostiach v Skalitom či Beskydských slávnostiach v Turzovke sa plánujú členovia hudobno-tanečnej skupiny predstaviť a odprezentovať gro svojej tvorby premiérou folklórneho programu, ktorý v týchto dňoch usilovne pripravujú. „Prioritou pre našu tvorbu je hudobno-tanečné spracovanie doposiaľ málo prezentovaných a neznámych oblastí Kysúc, vychádzajúc zo starých nahrávok a výskumov najmä z Čierneho, Skalitého, Riečnice, Turzovky, Korne, Rakovej, Zákopčia, Kelčova, Klokočova, Makova, Vadičova a Terchovej," pokračuje Koprna. Skupina sa snaží o prezentáciu miestnej kultúry v regióne, jej členovia zostavujú program oživujúci tradičné tance, spevy a hudbu z kysuckých dedín. „Ide nám najmä o zvýšenie povedomia o slovenskej a najmä kysuckej ľudovej kultúre."
...a tak sme sa vyKukli
Pri zostavovaní programu sa usilujú o to, aby ich vystúpenie ľudí upútalo a zároveň chcú v ňom divákom pripomenúť, že takto sa ešte pred nedávnom hralo a tancovalo aj v ich obciach.
Okrem klasických pódiových a festivalových vystúpeniach si členovia mladej skupiny vyskúšali, aké je to postaviť sa pred televízne kamery. V jeden septembrový deň odprezentovali niečo zo svojej tvorby aj v Teleráne televízie Markíza, kde sa predstavili širokej verejnosti krátkymi hudobnými a tanečnými vstupmi. Ich najväčšou motiváciou ostávajú ale Tanečné domy. Ich zámerom je ich zorganizovať v Čadci čo najčastejšie. „Chceme počas nich verejnosti priblížiť krásu slovenského folklóru a oboznamovať ich s kultúrnym dedičstvom našich predkov," dodal Koprna.
Členovia hudobno-tanečného zoskupenia sa v týchto dňoch pripravujú na premiéru programu ...a tak sme sa vyKukli, ktorá bude 26. novembra o 19. hodine v priestoroch čadčianskeho Domu kultúry.