ČADCA. Chrípka a chrípke podobné ochorenia zatiaľ nepresahujú v regióne Kysúc bežný výskyt v predepidemickom období. Chorobnosť v Čadci predstavuje 1 296 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, v Kysuckom Novom Meste je to 1 325. „Najviac sú postihnuté vekové skupiny detí do 5 rokov a mladí ľudia vo veku 15-19 rokov, kde sa chorobnosť pohybuje medzi 3 100 - 4 700 prípadmi. Komplikácie sa vyskytujú u 3 % chorých. Najčastejšie ide o zápaly nosných dutín a stredoušia. Je najvyšší čas uvažovať nad očkovaním proti chrípke," hovorí Pokorný.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci po celý rok monitoruje situáciu vo výskyte chrípky. Jej vrchol býva spravidla v zimných mesiacoch od polovičky decembra do konca marca nasledujúceho roka. Najlepším preventívnym opatrením je dať sa zaočkovať. Pre túto očkovaciu sezónu bude v jeseni k dispozícii vakcína obsahujúca aj antigén proti tzv. prasacej chrípke.
Odborníci radia, aby ľudia dodržiavali zásady správnej životosprávy s dostatočným prívodom bioaktívnych látok (vitamíny, antioxidanty, minerály atď.) na posilnenie prirodzenej odolnosti organizmu. V jesennom období treba dbať aj na správne obliekanie, vetranie uzavretých priestorov, aktívny pohyb na čerstvom vzduchu či otužovanie.
Chrípka je akútne, ťažké ochorenie vyskytujúce sa väčšinou v epidémiách počas studeného ročného obdobia, ktoré treba rozlišovať od zvyčajného prechladnutia, respektíve chrípkového infektu.
Spôsobujú ho chrípkové vírusy, ktoré často menia svoj fenotyp, a nezriedka sa končí - najmä u starších osôb a ľudí s ochoreniami pľúc alebo srdca - smrteľne. Symptómami sú vysoká horúčka, bolesti hlavy a končatín, tiež kašeľ, zachrípnutie a bolesti hrdla. Dodatočne dochádza často k bakteriálnej infekcii zasiahnutých slizníc. Následkami sú napríklad zápal pľúc alebo zápal srdcového svalu.