ŽILINA/KRÁSNO NAD KYSUCOU. .
„Táto investícia patrí medzi najvýznamnejšie z hľadiska odborného vzdelávania. Máme v platnosti nový zákon o odbornom vzdelávaní a naším cieľom je postaviť tradičné remeslá opäť na nohy. Drevársky priemysel medzi ne jednoznačne patrí. Chceme, aby sa zo Slovenska nevyvážal smrek do sveta, ale aby zostal tu a spracovávali ho odborníci vyrastajúci na našich školách. Je pre nás dôležité, aby našli uplatnenie v regiónoch Žilinského kraja prostredníctvom domácich firiem,“ povedal predseda krajskej samosprávy Juraj Blanár.
S rekonštrukciou školy začali minulý rok v júli, po výmene okien a zateplení obvodového plášťa hlavnej budovy škola už počas vlaňajšej zimy ušetrila na spotrebe tepla 47 až 65 percent. Podľa riaditeľa školy Jána Palka ušetrené peniaze budú môcť použiť na dokúpenie chýbajúceho náradia či obnovu už opotrebovaného strojového parku. V tomto roku pokračovali prácami na budove odborného výcviku, urobili sedlovú strechu vrátane nových strešných konštrukcií a krytiny, vymenili okná, v dielňach robili stavebné úpravy a namontovali novú vzduchotechniku.
Nové odborné učebne využívajú stolári, murári, tesári, maliari ale aj čalúnnici. V drevárskej škole v Krásne nad Kysucou študuje v aktuálnom školskom roku 502 študentov v 12 študijných a učebných odboroch v 20 triedach.