ČADCA. Vo výstavbe diaľnice D3 by sa malo pokračovať v roku 2012. Hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič nám povedal, že v prípade úseku Čadca, Bukov - Svrčinovec sa momentálne spracováva projektová dokumentácia pre stavebné povolenie, ktorá má byť dodaná do konca decembra. „Predpokladaný začiatok výstavby podľa aktuálneho harmonogramu je august 2012. S výkupmi pozemkov sa môže začať v priebehu budúceho roku," informoval.
Petíciu zaslali predsedníčke vlády aj ministerstvu
Obyvatelia čadčianskych osád sú nespokojní s postupom pri výkupe pozemkov a nehnuteľností pod plánovanú výstavbu diaľnice. „Doposiaľ nám nepredložili podmienky, za akých by sme mali majetok odpredať, prípadne, ako to vyriešia, keď dom zostane stáť. Podľa doterajších plánov to vyzerá tak, že pred domom budú viesť štyri diaľničné pruhy, za ním dva pruhy vnútornej komunikácie. No nikde sa nerieši prístup k domu," sťažuje sa Ján Krkoška z osady U Manči. Nespokojný je aj s tým, že na ich pozemkoch sa robia rôzne prieskumné vrty. Naposledy to vraj bolo v tesnej blízkosti studne. Nikto ich vraj na to neupozornil, pritom podľa neho mohlo dôjsť k narušeniu žriedla.
Vraví, že ľudia z dotknutých osád nie sú proti diaľnici, ktorá je potrebná, ale nie sú spokojní s tým, ako štát rieši vysporiadanie ich majetku. V septembri zhruba 40 miestnych obyvateľov spísalo petíciu, ktorú zaslali na ministerstvo dopravy a predsedníčke vlády. Chcú, aby sa znovu prehodnotilo trasovanie diaľnice. Argumentujú napríklad aj tým, že len na 800 metrovom úseku sa musí zbúrať 8 rodinných domov. Odpoveď ministra dopravy ich však nepotešila: „Rezort dopravy považuje definovanie polohy diaľnice za uzatvorené. Na vypracovanie dokumentácie pre územné rozhodnutie, súvisiacich prieskumov a štúdií pre červený variant diaľnice D3 v úseku Čadca Bukov - Podzávoz sa doteraz vynaložilo cca 20 miliónov Sk a v súčasnosti sa spracováva dokumentácia pre stavebné povolenie."
Dom si nemôže opraviť
Plánovaná diaľnica je niekoľko rokov nočnou morou aj pre Moniku Ondrašinovú. V jej dome sú potrebné rôzne opravy, no nevie, či do nich investovať peniaze, pretože takisto nemajú konkrétnu ponuku, podľa ktorej by sa mohli rozhodnúť. Mala prísľub na pôžičku z ktorej si chcela prerobiť napríklad vykurovanie. Mesačne platí 200 eur za elektrinu, chcela kúriť plynom. Plánovala aj ďalšie úpravy v dome. Vysvitlo však, že v prípade výkupu nehnuteľností im v cene nikto nové investície nezohľadní.
Podľa výpovede obyvateľov, aj pokiaľ sa rozhodnú bývať v domoch, prídu o časť záhrad, hospodárske budovy či garáže. Budúci život na stavenisku je už teraz pre nich nočnou morou. Nemôžu pochopiť, prečo trasa diaľnice nevedie ponad zastavanú časť, pretože aj taký bol jeden z variantov. Súčasná cesta, ktorá ide popod ich domy, sa podľa nich mohla rozšíriť a použiť ako vnútorná komunikácia, nemusela sa stavať nová. Práve prístupová cesta bude hlavným bodom rokovania, ktoré sa uskutoční túto stredu na Mestskom úrade v Čadci.
Do bytov ísť nechcú
Obyvatelia dotknutých častí zastávajú názor, že pokiaľ sa budú musieť z domov vysťahovať, jednoznačne chcú zaň nový. Do bytov ísť nechcú. „Majetkovo-právne vysporiadanie zabezpečuje investor stavby Národná diaľničná spoločnosť, a.s. Bratislava. Zo strany mesta je pre obyvateľov dotknutých území pripravená možnosť sanácie bývania, a to buď formou bytových jednotiek alebo formou individuálnej bytovej výstavby v lokalite U Ševca," informovala nás hovorkyňa mesta Silvia Kajanková.
Hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík nám povedal, že momentálne sa spracováva dokumentácia pre stavebné povolenie, ktorá by mala byť hotová do konca tohto roku. Jej súčasťou sú podklady na majetkoprávne vysporiadanie a geometrické plány. „Až na základe majetkoprávnej dokumentácie sa robí výkup pozemkov a ďalších nehnuteľností", dodal.