ČADCA. Primár hematologicko - transfuziologického oddelenia Kysuckej nemocnice s poliklinikou Jozef Grochal hovorí, že od roku 1986 začali aj v Čadci vyšetrovať či pacient nie je chorý na HIV, netrpí napríklad vírusovou žltačkou, syfilisom, prípadne ďalšími závažnými ochoreniami. Pripúšťa, že pokiaľ sa napríklad deň - dva dostane darca do kontaktu s vírusom HIV a nakazí sa, nikto nedokáže tak rýchlo nakazenie zachytiť. Dodáva, že je veľmi dôležité, aby bola darcovská obec zdravá. Potom je záruka toho, že krv je bezpečná.
„Darcami nemôžu byť ľudia, ktorí žijú promiskuitne, užívajú drogy, kladieme dôraz na komunitu, v ktorej žijú," vysvetľuje. Ich oddelenie zároveň spĺňa prísne kritériá európskych noriem, ktoré by mali zaručiť, že krv, ktorá sa dostane k pacientovi, je bezpečná. Musia používať certifikované prístroje, praktizovať predpísanú diagnostiku a postupy.
Získali aj certifikát
Odoberanie krvi a jej spracovanie je podmienené získaním certifikátu. Ten v tomto roku opätovne dostala aj čadčianska transfúzka. Primár hovorí, že certifikát, ktorý platí ďalšie dva roky, im umožňuje odoberať krv a krvné deriváty.
„Keď chceme odoberať, spracovávať a distribuovať krv, musíme spĺňať európsku normu, ktorá je platná pre všetky krajiny Európskej únie," vysvetľuje. Hovorí, že vydaniu certifikátu predchádzal vlaňajší audit.
Minulý rok vydala transfúzka jednotlivým oddeleniam ich nemocnice 4 412 transfúzií, z čoho 2 842 tvorila krv a 1 570 čerstvo zmrazená plazma. „ K najväčším spotrebiteľom patrili interné oddelenie, onkológia a chirurgia," informuje. Dozvedeli sme sa, že na základe výskumu zloženia obyvateľstva 42 percent ľudí má krvnú skupina A, 32 % skupinu 0, 18 % je nositeľom skupiny B a 8 percent skupiny AB.
Na hematologicko-transfuzilogickom oddelení robia viaceré predoperačné vyšetrenia, nielen krvných skupín, tiež protilátok či parametrov zrážanlivosti krvi, tzv. hemokoagulačný screening. Za celé obdobie fungovania transfúzky nezaznamenali ani jeden platený odber.
Na začiatku fungoval takzvaný otvorený systém. Krv sa odoberala do sklenených fliaš. Tie sa po ukončení transfúzie umývali a sterilizovali. Darcovia sa v tých časoch ani nevyšetrovali na rôzne ochorenia. Teraz sa krv odoberá do jednorázových plastových vrecúšok. Takzvaný krvný vak sa centrifuguje. Plazma, ktorá sa odborne nazýva aj transfúzny liek, sa oddelí od krviniek a zmrazí sa pri teplote mínus osemdesiat celziových stupňov. Krvinky potom „putujú" k tým, čo ich potrebujú.
Zatiaľ štyri prípady HIV
V regióne Kysúc sa doposiaľ vyskytli štyri prípady HIV pozitívnych ľudí. Posledný prípad zaznamenali vlani. Išlo o 25-ročného muža, ktorý pochádzal z dediny v okrese Kysucké Nové Mesto. Mladý muž bol bisexuál, viac však inklinoval k mužom. Že je nakazený, potvrdil test z Národného referenčného centra pre HIV infekcie v Bratislave.
Mladý muž pracoval ako robotník v Bratislave. V regióne Kysúc išlo o štvrtý prípad mladého človeka, ktorý bol HIV pozitívny a mal prejavy aids-u. Ani lekárom však nechcel prezradiť svojich sexuálnych partnerov. Že je pozitívny, zistili, keď sa začal liečiť na syfilis.
Krajský epidemiológ Pavol Hubočan nám povedal, že takýto človek môže nakaziť toho, s ktorým má pohlavný styk, ale aj infikovať ďalších, preto musí o svojom ochorení povedať nielen svojim blízkym, ale aj ľuďom, ktorí s ním pracujú. V neposlednom rade zdravotníkom, ktorí ho ošetrujú. Najmä pri zákrokoch, kde dochádza ku kontaktu s krvou. Musí podpísať vyhlásenie o zásadách svojho správania, aby nákazu nešíril ďalej. Keby ju rozniesol na ďalších svojich partnerov, môžu ho trestne stíhať. Za úmyselné roznášanie infekčného ochorenia je stanovený trest, pri ktorom hrozí strata slobody až na osem rokov.
Pacientov stále pribúda
Na svete sa denne infikuje 6 800 ľudí a na následky AIDS zomiera každý deň viac ako 5 700 osôb. Predpokladá sa, že na svete je vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti infikovaných celkovo 33,2 milióna ľudí, z toho 2,5 milióna detí.
V súčasnosti existujú tri možné spôsoby prenosu. Prvým a zároveň najčastejším spôsobom je nechránený pohlavný styk. Druhý je krvnou cestou, napríklad podaním infikovanej krvi alebo krvného preparátu. Narkomani sa najčastejšie nakazia pri spoločnom používaní nesterilných ihiel a striekačiek.
Tretím a zároveň posledným spôsobom prenosu je z infikovanej matky na dieťa, a to buď počas tehotenstva, pôrodu, alebo pri dojčení materským mliekom.