ČADCA. Pre TASR to uviedol vedúci orchestra Peter Bytčanek.
Doplnil, že sláčikový orchester s 15 až 22 členmi hrá repertoár od renesancie po súčasnosť. Sú to učitelia základných umeleckých škôl (ZUŠ) z regiónu, ich žiaci a študenti konzervatória v Žiline, ktorí pochádzajú z Kysúc. Nemáme ambíciu profesionálneho telesa, ale tá ambícia je výchovná. Či už pre deti, ktoré odídu zo ZUŠ, aby si mali kde zahrať, ale aj pre občanov regiónu, skonštatoval Bytčanek.
Dirigentovi a spoluzakladateľovi KKO Karolovi Kevickému, spolupracujúcemu talianskemu dirigentovi Enricovi Volpemu a sólistovi Adamovi Marcovi odovzdal pri príležitosti 15. výročia KKO primátor Čadce Jozef Vražel pamätné plakety. Za ostatné obdobie sme zvýšili návštevnosť našich kultúrnych podujatí na 250 percent. Urobili sme kus práce a vidieť ju aj v našich telesách. Orchestru želám iba dobrých poslucháčov a divákov a zároveň mnoho mladých talentov. V našom meste máme veľa takýchto telies a myslím si, že keď žije kultúra, žije mesto. A keď žije mesto, žijú ľudia, skonštatoval Vražel.
Kvalita KKO sa podľa Kevického počas pätnástich rokov zvýšila a s orchestrom sa pracuje rýchlejšie ako na začiatku. Sme schopní obsiahnuť viac repertoáru. A koncertný majster Anton Pohančeník je zárukou určitej kvality, pod ktorú sa orchester už nedostane. Počiatočným zámerom bolo aj vychovávať mladých ľudí k vážnej hudbe, čo sa snažíme robiť populárnejším spôsobom. Nechceme byť na javisku profesorskí, chceme sa aj odviazať. Pretože tak, ako sa môže odviazať mladý človek pri rockovej alebo džezovej hudbe, tak sa dá odviazať aj pri vážnej hudbe. Akurát si musí k tomu nájsť cestu, dodal Kevický.