VYCHYLOVKA. Múzeum kysuckej dediny a historickú úvraťovú železničku vo Vychylovke navštívilo tento rok 56 tisíc ľudí. Skanzenu i železničke dovolí kysucké podnebie fungovať len šesť mesiacov v roku, za vysokou návštevnosťou sú aj početné sprievodné podujatia. „Z 29 kultúrnych podujatí mali najväčší úspech Ospievané Beskydy a Pozdrav od susedov. Svojich nadšencov má i Ovčiarska nedeľa, ktorá prilákala množstvo labužníkov obľubujúcich bryndzové halušky, korbáčiky ale i tradičné kapustníky. Svoje stabilné miesto u návštevníkov má aj Kuchyňa starých materí či kosecká súťaž Na kysuckých lúkach,“ uviedla manažérka Kysuckého múzea Lenka Jancová. Nedeľné programy priblížili návštevníkom aj tradičné zvykoslovia a pracovné úkony na dedinách. „Návštevníci sa dozvedeli, ako sa v minulosti pralo na potoku, aké veselosti sa tradujú pri stavaní a váľaní mája, aké úkony sa robievali na Svätého Jána, či pri žehnaní ozimín,“ dodala Jancová.
Na údržbu i ďalšie zatraktívnenie skanzenu a železničky získalo Kysucké múzeum investície takmer jeden milión eur. Vďaka pomoci Žilinského samosprávneho kraja opravili tento rok strešné krytiny v usadlosti Do potoka a vybudovali detské ihrisko. Do roku 2012 chcú prepojiť kysuckú úvraťovú s oravskou lesnou železničkou. Návštevníci si tak budú môcť vychutnať oveľa dlhšiu jazdu vláčikom z Kysúc až na Oravu.
Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke patrí so svojím úvraťovým systémom k jedinečným atrakciám, v roku 1991 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. V minulosti slúžila na prepravu dreva, dnes preváža návštevníkov v historických vozňoch ťahaných lokomotívami. Počas tohtoročnej sezóny previezla 30 087 ľudí. Skanzen ako národopisná expozícia v prírode prezentuje kopaničiarsky spôsob osídlenia charakteristický pre kysucký región. Tento rok ho navštívilo 25 861 ľudí.