ČADCA. Každých desať rokov zasadá medzinárodná spoločnosť amerických kardiológov. Tá tentokrát odporučila európskej rade pre resuscitáciu novinky, ktoré by mali začať platiť aj u nás od 1. januára 2011. Potvrdil nám to primár Oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny Kysuckej nemocnice s poliklinikou Peter Szehgy. V minulých dňoch sa zúčastnil na trojdňovej konferencii v Bratislave, kde sa odborníci venovali novinkám v intenzívnej medicíne a anestézii. K tým patrí aj podávanie prvej pomoci, kde sa má väčší dôraz klásť na neprerušené hrudné kompresie.
„Predtým sa na úvod dávalo päť vdychov, nasledovalo tridsať stlačení hrudníka, nasledovali dva vdychy. V súčasnosti sa tridsaťkrát stlačí hrudník, nasledujú dva rýchle vdychy po piatich sekundách. Takýto postup sa doporučuje pre laickú verejnosť," vysvetľuje primár. Od nového roka by s preškoľovaním mali začať územné spolky Slovenského Červeného kríža a záchranné služby.
K novinkám patrí aj inštalovanie automatických defibrilátorov na všetkých miestach, kde sa schádza veľa ľudí. Ide najmä o obchodné domy a štadióny. Otázkou zostáva, či tieto budú mať záujem tieto pomôcky financovať, nedoriešené je i to, kto ich bude obsluhovať a kto týchto ľudí vyškolí. Na konferencii sa členovia dozvedeli tiež o zavedení ďalších noviniek v intenzívnej medicíne a anestézii. „Upúšťa sa napríklad od podávania liekov cez tracheálnu kanylu, po novom sa budú, laicky povedané, podávať do kosti," dodáva primár.