KYSUCE. Vláda v minulých dňoch rozhodla, že 357 152 eur dostane z jej rezervy 13 slovenských miest a obcí. Kysucké obce Skalité, Čierne, Svrčinovec a Klokočov dostanú spolu 27 410 eur za výdavky pri minuloročnej februárovej snehovej kalamite. Na peniaze čakajú už od januára, keď ich prisľúbilo ministerstvo vnútra.
Jedna kalamita strieda druhú
Vo Svrčinovci vlani vo februári vytváral nárazový vietor veľké snehové záveje, ktoré mali na niektorých miestach až dvojmetrovú výšku. Odrezaných od sveta zostalo päť osád - U Kule, Pod Grapy, Pod Hájkou, časť Závršia a Pod Valy, kde žije v sto domoch asi štyristo ľudí. Najviac peňazí vynaložila obec na záchranárske práce.
Išlo najmä o sprejazdnenie ciest k spomínaným osadám. Obec požiadala o finančné odškodnenie vo výške 13-tisíc eur.
Mimoriadnu situáciu mali aj v Čiernom, kde takisto zostali bez prístupu viaceré osady. Rovnako tomu bolo v Skalitom, kde kalamita najviac zasiahla osady Podkrížne, Na Potôčku, U Strakov, U Sojkov, U Greší a Liesková. Tam si záchranárske práce tiež vyžiadali nemalé financie. Obec požiadala o dotáciu vo výške 5-tisíc eur.
Štvrtou obcou, kde vyhlásili mimoriadnu situáciu, bol Klokočov. Sedem dní tam dňom i nocou rozorávali miestne komunikácie i cesty do deviatich osád. Žiadali finančnú pomoc vo výške 5-tisíc eur.
Obec nemalé prostriedky vynaložila aj pri kalamite, ktorá Kysuce náhle postihla vlani v októbri. „Najväčšie škody nám vznikli na verejnom rozhlase a osvetlení. Odrezané od sveta zostali viaceré osady. V časti Biely kríž boli ľudia bez elektriny dva týždne. Škody sme odhadli na 9958 eur. Ide však o čiastku, ktorá nezahŕňa záchranárske práce," hovorí starosta Ľuboš Stríž.
Dodáva, že Kysuce sú špecifické, pretože tu jedna kalamita strieda druhú. „Máme snehové aj povodňové. Nadôvažok je tu jedno z najdlhších vykurovacích období na Slovensku. Aj preto by sa mal štát zaujímať o tento región a pomôcť obyvateľom aspoň formou dotácií na zateplenie domov či znížením depéhačky na palivá," argumentuje.
Veria, že peniaze do konca roka dostanú
Vláda schválila návrh ministerstva vnútra ešte 19. januára. Keď sme vtedy informovali starostov spomínaných obcí o tom, že dostanú peniaze, povedali nám, že o tom nevedia. Dozvedeli sa to od nás. Peniaze však neprišli.
V marci sme preto v tejto súvislosti oslovili ministerstvo vnútra. Natália Hattalová z komunikačného odboru nám povedala: „Obciam sa finančné prostriedky vyplatia v plnej výške - tak, ako si uplatnili požiadavku. Zdržanie spôsobili len technické problémy, ktoré by sa mali v najbližších dňoch odstrániť."
Starostovia čakajú doposiaľ. Dúfajú, že do konca roka sa peňazí dočkajú.