Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Ako slávili Vianoce Slováci žijúci v zahraničí

Zvykáme si na fakt, že mladí ľudia odchádzajú hľadať svoje šťasťie do iných krajín. Niektorí sa vrátia, iní zakotvia v cudzine nastálo. Zaujímalo nás, ako trávili a slávili tohtoročné Vianoce a Silvestra.

V USA na vianočnej výzdobe nešetria. Zdobia si domy od komína až po verandu.V USA na vianočnej výzdobe nešetria. Zdobia si domy od komína až po verandu. (Zdroj: MS)

ŽILINA. Netradične tradičné. Také sú Vianoce Slovákov žijúcich dlhodobo v zahraničí. Aj keď je podstata vianočných sviatok v kresťanskom svete všade rovnaká, zvyky a tradície oslavovania týchto sviatok sa v každej krajine a dokonca aj v regióne líšia. Slovákov v zahraničí sme sa pýtali, aké slovenské tradície si zachovávajú, aké prevzali od svojich staronových spoluobčanov a ako sa zmierujú s Vianocami v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VEĽKÁ BRITÁNIA

Tisíc ľudí, tisíc chutí. Také je aj multikultúrne Anglicko, a najmä Londýn. V tejto svetovej metropole len ťažko nájdete pravého Angličana. Preto je náročne hovoriť o typických anglických Vianociach. Každý si ku vianočnému stolu prinesie niečo zo svojej rodnej krajiny a tradičné Vianoce okoreňuje o nové zvyky.

SkryťVypnúť reklamu

Skorá vianočná nálada

Vo Veľkej Británii sa na Vianoce pripravujú už mesiac dopredu. Domy, ulice a námestia vyzdobia Angličania vianočnými dekoráciami a vo veľkom očakávajú najkrajšie sviatky roka.

„Na konci novembra v každom mestečku a v dedine sa na hlavnej ulici rozsvietia vianočné svetielka. Všetky obchodíky, krčmy a reštaurácie vyzdobujú vianočnými dekoráciami. Obchodníci predávajú pred svojimi obchodmi všakovaké dobroty (grilované prasa, pečené anglické klobásy, horúca čokoláda, vianočné koláče a výzdoby). Deťom prichystajú vianočné vystúpenia, spievajú vianočné pesničky a hrajú sa hry," hovorí Andrea Stehlíková, ktorá už desať rokov žije v hlavnom meste Anglicka a stará sa o anglické deti.

Darčeky nosí Father Christmas

Na rozdiel od slovenských, Vianoce vo Veľkej Británii trvajú len jeden deň. 25. december je deň, kedy sa stretávajú pri vianočnom stole a rozbaľujú darčeky. Darčeky nosí Father Christmas o polnoci 24. decembra. „ Father Christmas prináša darčeky do anglických domácnosti cez komín. Deti mu na Štedrý večer zvyknú nechať na stole nejakú pochúťku, napríklad vianočný koláčik a pohárik whisky alebo mlieka. A samozrejme nezabúdajú ani na soba, ktorému nechajú mrkvu," rozpráva Alexandra Cundill, ktorá žije a je vydatá v Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu

anglick490.jpg

Andrea s priateľom majú malý stromček, ale veľa darčekov. Foto: AS

Darčeky necháva Father Christamas pod stromčekom, ale nejaké vhadzuje aj do vianočnej ponožky, ktorá visí na krbe. Šikovní rodičia v noci odpijú z nápoja, odjedia z koláčika, odnesú mrkvu a tým utvrdzujú svoje ratolesti, že cez ich komín preliezol do domu Father Christmas. Darčeky si deti rozbaľujú ráno, 25. decembra. Potom sa celá rodina stretne pri vianočnom stole a naobedujú sa.

Pečú plnenú morku

„Vianočný obed pozostáva z pečenej plnenej morky, pečených zemiakov, karamelizovanej mrkvy a paštrnáku, brusnicovej omáčky a obľúbené sú aj malé kelové ružičky. Ako dezert podávajú vianočný koláč, plný hrozienok, sušeného ovocia, poliaty s brandy omáčkou alebo smotanou," hovorí o zvykoch Alexandra.

SkryťVypnúť reklamu

Po obede odchádza celá rodina do kostola, uctiť si narodenie Ježiška. Spievajú vianočné koledy. „My vždy ostaneme doma, pozrieme si nejaký pekný film a oddychujeme," rozpráva Andrea. Opýtané Slovensky prispôsobujú Vianoce svojim zahraničným partnerom, ale vnášajú do nich aj veľa slovenských tradícií a zvykov. „Domov chodím na striedačku. Každé druhé Vianoce trávime v Anglicku. 24. decembra zvykneme chodiť ku kamarátom - Slovákov, uvaríme kapustnicu, slovensky stolujeme a otvoríme si aj darčeky. Na druhý deň zas oni prídu ku nám," rozpráva o trávení Vianoc Andrea pochádzajúca z Varína.

Sviatky doma sú NAJ

Miška Siraňová z Martina sa snaží domov chodiť každý rok. Rodina jej v Anglicku počas roka chýba a keďže je jedináčik, túži byť s rodičmi. Vydatá Alexandra chodí domov, tak ako jej to robota a malý synček dovolí. Tento rok zostávali v Anglicku.

Všetky sa svorne zhodujú, že domov im počas Vianoc veľmi chýba. Najmä rodina, slovenské tradície a sneh. „Vždy sa snažím spraviť takú vianočnú atmosféru ako doma. Vyzdobím celý byt, pečiem slovenské koláče, vyupratujem celý byt, ale nikdy to nie je také ako keď som doma s rodinou," konštatuje s nostalgiou v hlase Andrea.

SPOJENÉ ŠTÁTY AMERICKÉ

Hľadaž šťastie odišli Slováci aj za "veľkú mláku". Keďže aj tu žije veľa cudzincov, vianočné sviatky sa slávia tak, ako majú zaužívané z detstva. Od slovenských sa výrazne odlišujú a podobajú sa skôr anglickým. Aj tu blížiace Vianoce pripomínajú oveľa skôr, ako kdekoľvek inde. Už začiatkom decembra si zdobia v domácnostiach stromček.

Naše tradície nie sú IN

Od roku 1995 žije v New Yorku Martina Santoli, rodáčka zo Žiliny. Svoje deti chcela priúčať slovenským tradíciam, ale stretla sa len s nepochopením. Pred Mikulášom im vždy vyčistila čižmičky a naplnila sladkosťami. „Keďže americké deti nie sú zvyknuté na to, že začiatkom decembra dostávajú sladkosti od Mikuláša, vysmievali sa mojim synom, preto som postupne upustila od tohto zvyku," hovorí.

Američania si honosne vyzdobujú svoje domy. Všade je veľa vianočných svetiel a ozdôb. Na okná si lepia vianočné nálepky. Na dvere si vešajú obrovské vence. Veľa ľudí si stromček zdobí už po Dni vďakyvzdania, čiže koncom novembra. Ako hovorí Martina, predlžujú si tak Vianoce.

Podobné skúsenosti s veľkolepou výzdobou má aj Veronika Vantúchová, ktorá už niekoľko mesiacov pracuje v Californii ako au - pair. „Američania dokážu utratiť tisíce dolárov na výzdobu. Domy sú vysvietené od komína až po verandu. Dokonca aj na kapoty svojich áut si pripevňujú vianočné vence," hovorí mladá Slovenka z Terchovej.

new490.jpg

Bračekovia z New Yorku milujú Vianoce. Foto: MS

Darčeky nosí Santa Claus

V USA roznáša darčeky deťom Santa Claus. Na svojich saniach poháňanými sobmi pristáva na streche a cez komín prelezie do domu. Aj tu deti spolu s rodičmi vždy večer, 24. decembra, nachystajú Santovi pohár mlieka, niečo na zahryznutie a mrkvu pre sobov. Rodičia opäť odpijú, odjedia, aby utvrdili svoje deti, že Santa existuje. Na druhý deň ráno si rozbalia darčeky, naobedujú sa a potom oddychujú, idú do kostola a sledujú vianočné filmy.

Tradície pri vianočnom stole závisia do zvykov každej rodiny. „Každé Vianoce varím kapustnicu. Keďže môj manžel je pôvodom Talian varím aj ich tradičné vianočné jedla, napr. ravioli, lasagne. Žijeme pri mori, zvykom je tu teda podávať morské jedlá," rozpráva mladá Slovenka. Počas Vianoc jedia homáre, krevety, kraby a rôzne druhy rýb.

Vianočná večera v Californii a v ďalších štátoch USA sa podobá anglickej. Servírujú pečeného moriaka, brusnicový, tekvicový, jablkový a orechový koláč. Obľúbené sú aj sušienky. Na pitie ponúkajú vianočný vaječný koňak alebo víno. Pri vianočnom stole sa stretávajú medzi piatou a šiestou hodinou večer. Počas večere chvália jedlo a rozprávajú sa o Ježiškovi, Santovi a darčekoch.

Santa mešká

V rodine Martiny trávia Vianoce raz po slovensky, raz po taliansky. Jeden rok otvárajú darčeky na Štedrý deň, druhý 25. decembra. „Deťom posun rozbaľovania darčekov vysvetlíme tak, že sa Santa Claus omeškal," hovorí so smiechom.

Počas Vianoc jej obšas býva smutno. Z domova jej chýba najmä rodina. „Na Slovensku sme sa stretli celá rodina a rozprávali sa. Našťastie posledné roky tu vždy niekto cez Vianoce je, či mama, manželova rodina alebo opatrovateľka detí, tak až takú nostalgiu nepociťujem. Ale aj tak tu nie je taká atmosféra ako doma," rozpráva.

„Chýbala mi najmä moja rodina, priatelia, Popoluška, Perinbaba, sneh a každoročný vianočný rituál. Tento rok to bolo pre mňa veľmi ťažké, keďže som bola ďaleko od svojich blízkych. No nech som trávila Vianoce kdekoľvek, myšlienkami som bola stále s nimi", hovorí so smútkom v hlase Veronika.

AUSTRÁLIA

Najhorúcejšie Vianoce mali v Austrálii. V tomto období tam totiž majú leto. Naši protinožci sa neváľali na Vianoce v snehu, ale v piesku na pláži. Nepodávali vianočný obed v teple rodinného domu, ale vonku na terase. Santa Klaus tu nechodí na saniach, ale na záchranárskom člne. Také exotické Vianoce mali a majú v Austrálii.

Predvianočné koncerty

„Pred Vianocami tu organizujú veľký vianočný koncert, na ktorom spievajú vianočné koledy. Usporiadavajú tu rôzne predvianočné pikniky", hovorí Pavol Piš, ktorý už niekoľko rokov žije na kontinente protinožcov aj so svojou slovenskou manželkou Ivanou.

Stromček zdobia 1. decembra. Vianočne vyzdobujú aj domy, záhrady, ulice a námestia. Niektorí Austrálčania si namiesto klasického stromčeka zdobia palmy. „Vianoce začínajú polnočnou omšou, 24. decembra. Na druhý deň ráno si deti odbaľujú darčeky. Potom sa slávnostne naobedujú a s celou rodinou vyrážajú na pláž a urobia si piknik," hovorí o nezvyčajnej tradícii Pavol.

Santa lezie cez okno

Darčeky nosí Santa Claus, ktorý nechodí cez komín, ale cez okno. Okrem saní používa aj vodný skúter alebo záchranársky čln. Darčeky necháva pod stromčekom a malé drobnosti hodí aj do pančúch nad kozubom. Na Vianoce si Austrálčania servírujú jedlá, ktoré sa pri vysokej teplote rýchlo nepokazia a ktoré sú ľahko tráviteľné.

„Tradičné majú jahňacinu alebo hovädzinu, pečené zemiaky a tekvicu. Ako dezert ponúkajú ovocný pudingový koláč. Na stole nesmú chýbať zeleninové a ovocné šaláty, jedlá z plodov mora," vymenúva bohaté pohostenie.

Môžu vrátiť darčeky

26. decembra mávajú tzv. Boxing Day, ktorý je zvykom aj v Kanade a v Anglicku. V tento deň môžu nespokojní obdarovaní vrátiť darčeky do obchodu a vymeniť ich. „ Cez Vianoce nám chýbala najmä rodina, dobré jedlo a pitie, a samozrejme celé Slovensko," zhodujú sa mladí manželia.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 32 336
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 282
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 547
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 337
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 107
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 356
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 284
  8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 455

Blogy SME

  1. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
  2. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
  3. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
  4. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
  5. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
  6. Jozef Drahovský: Verejná doprava zadarmo
  7. Štefan Vidlár: Bílý tíň
  8. Rudolfa Vallová: Prvý apríl v turizme
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 248
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 976
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 766
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 231
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 836
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 651
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 140
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 680
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Výbuch monitoroval neznámy vojenský vrtuľník.

Na mieste zaznamenali vojenský vrtuľník, ktorý situáciu monitoroval.


2 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


31. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


21 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


31. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


31. mar

Smrť známeho veterinára z Trnavy všetkých šokovala.


31. mar

Takmer štyridsať otázok pre trénera-legendu. Takto zachránil Nitru.


31. mar

Na diskusiu s bývalým premiérom prišli asi dve stovky ľudí.


6 h

Blogy SME

  1. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
  2. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
  3. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
  4. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
  5. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
  6. Jozef Drahovský: Verejná doprava zadarmo
  7. Štefan Vidlár: Bílý tíň
  8. Rudolfa Vallová: Prvý apríl v turizme
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 248
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 976
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 766
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 231
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 836
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 651
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 140
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 680
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu