ČADCA. Dizajnérka Zuzana Jesenská Kubicová sa narodila v Čadci, kde momentálne tvorí. Je absolventkou Školy úžitkového výtvarníctva v Lednických Rovniach.
Od ukončenia štúdia sa neustále zaoberá dizajnom, väčšinou ako hlavnou pracovnou činnosťou. Okrem skla robila aj s inými materiálmi, ako je papier a textil. V poslednej dobe sa špecializuje na prácu s hodvábom.
S navrhovaním a tvorbou liturgických odevov začala v roku 2003 v spolupráci s Partou slovenského ľudového umenia v Detve, ktorá trvá v úspešnej podobe dodnes.
„Pri práci na ornátoch používam rôzne materiály, vrátane hodvábnych. Okrem krásnej farebnej palety sú neopakovateľné svojou charakteristikou - ľahkosťou, hrejivosťou, hebkosťou a prednosťami čisto prírodného materiálu. Nie nadarmo sa hodváb označuje za „kráľovský" materiál," vysvetľuje Zuzana.
"Námety a spracovanie nie sú, prirodzene, dielom náhody, ale majú svoje zákonitosti. Predovšetkým nesmiem strácať zo zreteľa, že pracujem s posvätnou symbolikou, určenou nielen motívmi ale aj napríklad farebnosťou, ktorá rešpektuje úžitkovosť diela, jeho určenie a v neposlednom rade aj individuálne predstavy budúceho majiteľa, či nositeľa," dodala.
Liturgický odev je sakrálnym symbolom
Liturgický odev nezískava svoju hodnotu len prostredníctvom svojej symbolickej výzdoby, užívaním kňazom sa stáva samotným sakrálnym symbolom prezentujúcim posvätné zahalenie a vyjadrujúcim vnútorný postoj. Vidieť to už v spektre užívaných farieb.
„Jednotlivé ornáty sa odlišujú farebnosťou podľa liturgického obdobia: zelená cez rok, fialová počas adventu a pôstneho obdobia, biela a zlatá na slávnosť, sviatky mučeníkov, Božského srdca Ježišovho, Panny Márie, krstu, či sv. Ducha majú tiež vlastnú farebnosť a opakujúce sa symboly," hovorí.
Priestor pre originálne spracovanie a vlastné motívy jej ani pri tejto práci nechýbajú. Aj preto, že sa namiesto plochého vyobrazenia na odeve venuje „živej priestorovej plastike".
Špecializuje sa na techniku nanášania gliterových a 3D farieb. Pri hľadaní vlastného umeleckého vyjadrenia využíva mnohé z možností textilných farieb a plochy samotného ornátu, ktoré nemožno spracovať klasickou výšivkou.
Zhotovuje umelecké originály
Sakrálny odev vo svojej podstate slúži k oslave Boha, je preto pochopiteľné, že do liturgie by sa vzhľadom na jej dôstojnosť mali dostávať predovšetkým umelecké originály.
„Ručne maľované ornáty majú mnohých obdivovateľov a nositeľov nielen na Slovensku, ale aj mimo hraníc našej vlasti. Odevy, či doplnky, ktoré som mohla doteraz vyrobiť, nosia už mnohí kňazi, novokňazi, biskupi či opáti, čo ma napĺňa radosťou, ale súčasne pre mňa znamená do budúcnosti neustále zdokonaľovať svoju prácu, ku ktorej je potrebná nielen invencia, ale aj hlboká úcta k téme," dodáva.
Na Slovensku sa uskutočnila v tomto roku putovná výstava Symbolika liturgických textílií, na ktorej boli vystavené ornáty zo zbierok Oravského múzea P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, prezentujúca históriu a spracovania motívov na liturgických odevoch.
Bola v nej zastúpená aj nová generácia ručne maľovaných ornátov z vlastnej tvorivej dielne, čo bolo pre Zuzanu tou najväčšou odmenou a výzvou do budúcnosti.