pracovného pomeru.
ČADCA. Severnej Morave vraj najviac hrozí, že v tamojších nemocniciach zostanú bez lekárov. Napriek tomu, že z lekárskych fakúlt v Českej republike vyjde ročne viac než tisíc absolventov, je ich nedostatok. Nie všetci zostávajú v zdravotníctve, mnohí navyše dávajú prednosť lepšie platenej práci v zahraničí.
Nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, s ktorým sa v posledných rokoch musia vyrovnávať nemocnice v celej ČR, kompenzuje príliv zdravotníkov zo Slovenskej republiky. České zdravotníctvo je pre tamojších lekárov málo atraktívne, preto ho opúšťajú a ich miesta nezriedka zastanú Slováci. Zatiaľ čo českých lekárov prax v ich domovine príliš neláka, pre Slovákov znamená životnú príležitosť. Údajne ich do ich krajiny ťahá najmä možnosť uplatnenia a odborného rastu. Plat samozrejme nemožno obísť.
Momentálne je rozdiel v priemernom plate spolu so službami údajne až 600 eur. Je možné, že súčasnú komplikovanú situáciu budú riešiť nemocnice na Morave aj náborom lekárov z prihraničných oblastí.
Na Moravu to majú blízko
Kysucká nemocnica v Čadci poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 126 497 obyvateľov. Migrácia zdravotníckych pracovníkov existuje, čo je však prirodzené vzhľadom na prihraničnú oblasť. Najviac lekárov i sestričiek z Kysúc odchádza podľa našich zistení do susednej Moravy. Jednak je to blízko, navyše platové podmienky sú lepšie. V januári 2010 pracovalo v Kysuckej NsP v Čadci 79 lekárov, v decembri ich bolo 82.
„V súčasnosti sme nezaznamenali zvýšený odchod lekárov do zahraničia. Nemocnica sa nachádza v prihraničnom regióne a treba počítať s ich snahou hľadať výhodnejšie podmienky, preto tieto okolnosti nemožno podceňovať. S prihliadnutím na spomínané fakty sa vedenie Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci snaží lekárov finančne motivovať," informovala nás hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Zuzana Muchová.