ŽILINA. Ako správne obsluhovať vykurovacie telesá nám poradil skúsený kominár, Štefan Putyra, z Dlhého Poľa.
Mokré drevo nepoužívajte
„Tí, ktorí používajú drevo, by mali byť ostražití. Ak je drevo mokré, komín kondenzuje. Taký komín má tendenciu horieť. Stačí málo a môže sa zapáliť, " vystríha pred nebezpečenstvom.
Každé komínové teleso musí mať dve komínové dvierka na čistenie. Jeden kontrolný otvor by mal byť tam, kde je umiestnený kotol alebo piecka a každých 6 metrov musí byť ďalší. „Keď príde kominár skontrolovať komín do rodinného domu, potrebuje minimálne dva otvory, aby ho mohol dôkladne vyčistiť ," hovorí Putyra.
Podceňujú situáciu
Po dôkladnej obhliadke vystaví kominár majiteľovi potvrdenie o stave komínového systému. Ak komín nevyhovuje stanoveným podmienkam, povinnosťou kominára je nahlásiť zlý stav na obecnom úrade. Tu sa Putyra často stretáva s prekážkami. „Veľakrát sa stalo, že keď som majiteľa upozornil na chybu v komíne, na druhýkrát ma už nezavolal. Pritom si neuvedomoval, že ubližuje sebe a nie mne. S podobným prístupom mám skúsenosti aj na obecných úradov. Starostovia ma veľakrát odmietnu, pretože si nechcú pohnevať svojich voličov. Alebo sa vyhovárajú, že vyhlášku o kontrole nepoznajú," rozpráva o nepríjemnej stránke svojej práce.
Pravidelná kontrola komínov je nevyhnutná. Častým používaním sa komín rozpadáva a môže hroziť nebezpečenstvo požiaru alebo udusenia. Kominár pri každej prehliadke prechádza celý komín od vykurovacieho telesa až po hlavu komína. Kontroluje, či kotol nie je prepálený, dymovod prederavený alebo komín upchatý.
Zbytočné nehody
Pred každým kúrením by mal majiteľ najprv kotol vyčistiť, popol odstrániť, a potom rozkúriť. „Do kotla vloží papier, triesky a zopár polienok. Mnohí robia chybu, že nahádžu do kotla veľa uhlia, pozatvárajú všetky prieduchy a odí-du preč. Vtedy však kotol nehorí, ale tlie. Keď majiteľ zistí, že mu v kotle nehorí, často siahne po benzíne. Benzín je však vysoko zápalná látka, pri ktorej stačí len malá iskra a môže dôjsť k detonácii," rozpráva o fatálnych chybách Putyra.
Počas zimného obdobia sa šíria správy o udusení. „Niektorí ľudia si v kúpeľni kúria plynospotrebičmi. Najmä
v zimnom období, pri kúpaní pozatvárajú všetky vetracie otvory, aby im neunikalo teplo. V takomto prostredí kyslík rýchlo vyhorí, plameň sa zadusí. Ostane už len dusík s plynom. Plyn nezapácha a ľudia sa udusia," hovorí
o skrytom nebezpečenstve.
Potvrdenie od kominára
Poistiť dom na niekoľko miliónov je dnes bežné. Zabúda sa však na veľmi podstatnú vec. Mať pri poistke aj potvrdenie od kominára o kontrole komínového systému. Ak toto potvrdenie majiteľ nemá, pri vyhorení domu od kotla alebo komína, mu poisťovňa nič nepreplatí. „Poisťovací agenti málokedy upozornia klientov na to, že pri poistení domu musia mať vystavené aj potvrdenie od kominára. Treba si dať na to pozor," upozorňuje kominár.
„Niektorí ľudia sú schopní dať 3 eurá každodenne na cigarety, ale je pre nich problém vyplatiť kominárovi 10 eur trikrát do roka. Ľudia nás podceňujú, myslia si, že nás nepotrebujú. Alebo nás volajú, až keď je neskoro," uzatvára rozhovor Jozef Putyra.