Do 15. februára prebiehajú v základných školách zápisy do prvých ročníkov.
Je veľkou dilemou, čo všetko musí dieťa pred nástupom do školy vedieť. Prebiehajúce zápisy ju majú vyriešiť.
Práve na nich sa ukáže, či je dieťa na školu zrelé, v čom má problémy, na čom treba ešte popracovať. Renáta Zátková, ktorá je zástupkyňou pre I. stupeň v Základnej škole Mládežnickej v Krásne nad Kysucou nám prezradila, čo všetko by mali deti pred nástupom do prvého ročníka ovládať.
„Okrem toho, žeby mali vedieť počítať do šesť, by mali tieto číslice aj poznať. Tiež by mali vedieť pomenovať geometrické tvary či základné farby."
Na zápisoch prvákov deti kreslia tiež postavu či rozprávajú príbeh podľa obrázka. Aj z týchto dvoch činností sa dá podľa zástupkyne veľa zistiť.
„Aká je jeho motorika, zrelosť, vyjadrovanie, výslovnosť," konštatovala. Podľa Zátkovej je veľmi dobré, ak sa na zápise môžu zúčastniť aj učiteľky z materskej školy, ktorú dieťa navštevovalo.
„U nás je táto spolupráca veľmi dobrá. Učiteľky zo škôlky sú na každom zápise. Predsa len, strávili s deťmi nejaký ten rôčik, poznajú ich lepšie ako my. Veľmi dobré je, ak tieto vypracujú ku každému žiačikovi stručný popis – napríklad, či je výrečný alebo utiahnutý, prípadne či chodí na logopédiu alebo podobne. Častokrát sa aj vďaka im radám vyhneme nepríjemnostiam so správaním niektorých žiačikov. Poradia nám napríklad, ktorí z nich by sa nemali ocitnúť v jednom kolektíve," povedala Zátková.
Dieťa by malo mať podľa nej zo školy dobrý pocit už v prvý deň, ktorým je práve deň zápisu. Preto v Krásne ani jedno z nich neodíde bez darčeka, ktorý každoročne budúcim prvákom vyrábajú starší žiaci.
Čo sa týka rodičov, tí nemusia svoje deti na zápis špeciálne pripravovať. Podľa Zátkovej je však dobré, ak sa svojmu dieťaťu venujú priebežne.
„Budúci prvák by sa už mal vedieť sám obliecť, zaviazať si šnúrky. Dobré je, ak rodičia často svojim deťom čítajú rozprávky, ktoré potom spolu prerozprávajú," vymenúva zástupkyňa.
Školské tašky netreba kupovať dopredu
Aj riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci Alena Hrašková povedala, že vstup do školy je veľmi dôležitým krokom v živote dieťaťa.
„Priskoré alebo neskoré zaradenie dieťaťa do školy môže mať vážny dopad na jeho ďalšie úspechy v škole a taktiež na vývoj jeho osobnosti," povedala.
Psychológovia čadčianskeho centra na žiadosť materských škôlok vyšetrujú priamo v škôlkach školskú spôsobilosť detí.
„K odkladu školskej dochádzky je potrebné vyjadrenie psychológa," informovala Hrašková.
Tiež dieťa, ktoré oslávilo šieste narodeniny až po 1. septembri, a rodičia by ho už chceli zapísať do prvého ročníka, sa musí podrobiť psychologickému vyšetreniu.
Centrum v Čadci realizuje tieto vyšetrenia v máji na základe žiadosti rodičov. „Tu treba podotknúť, že nejde o vyšetrenie inteligencie, ale školskej spôsobilosti a často dieťa, aj keď inteligentné, nemusí dosahovať v tej dobe po všetkých stránkach školskú spôsobilosť," povedala Hrašková.
Upozorňuje rodičov, aby si uvedomili veľký motivačný činiteľ, ktorým je kúpa školskej tašky, veľkú radosť a pýchu dieťaťa, že sa zo škôlkára stane školák a nekupovali ich dopredu, pretože pre deti je potom veľkým sklamaním, ak nevyjdú v testoch školskej spôsobilosti ako spôsobilé.
„Deti, ktoré majú odporučený odklad školskej dochádzky, by mali pravidelne navštevovať materskú školu, rodičia by mali dodržiavať doporučenie psychológa a v prípade potreby sa prísť poradiť ," hovorí Hrašková.
Tiež doporučuje rešpektovať názory učiteliek materských škôl, pretože až na 90 percent presne vedia odhadnúť školskú spôsobilosť dieťaťa.
„Zvyšných desať percent tvoria špecifické záležitosti, ktoré vedia odhaliť testy," dodala Hrašková.