ČADCA. Dnešok patrí už po desiatykrát Svetovému Dňu boja proti rakovine. Pre mnohých je táto choroba stále tabu. Boja sa o nej čo i len hovoriť, pritom je táto choroba v súčasnosti doslova a do písmena súčasťou každodenného života. Stačí sa pozrieť okolo seba. Každoročne na ňu na Slovensku ochorie vyše 20-tisíc ľudí. Primár onkologického oddelenia Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci nás informoval, že v priebehu minulého roka zaznamenali v čadčianskom a kysuckom okrese približne 488 novovzniknutých nádorov, z toho 288 bolo u mužov,196 u žien a novovzniknuté zhubné nádory potvrdili aj u štyroch detí.
„Toto číslo však nie je konečné, nakoľko skutočný stav novovzniknutých zhubných nádorov za minulý rok bude možné uzatvoriť až 31. marca, kedy končí trojmesačná hlásna povinnosť. Počet novovzniknutých zhubných nádorov za minulý rok v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto bude vyšší," informoval nás primár Onkologického a paliatívneho oddelenia Kysuckej nemocnice s poliklinikou Pavol Lamoš.
Aplikovali vyše dvetisíc chemoterapií
Na onkologickom oddelení v Čadci hospitalizovali minulý rok 563 pacientov. Na paliatívnom ich bolo 288. Minulý rok aplikovali na onkologickom oddelení 2132 chemoterapií, čo zodpovedá 563 cyklom chemoterapie. Minulý rok navštívilo onkologickú ambulanciu 2307 pacientov. Podľa slov primára, kým u mužskej populácie prevládajú najmä nádory pľúc a u žien zasa onkologické ochorenia prsníkov, globálne sa dá povedať, že u mužov i žien je na prvom mieste vo výskyte práve rakovina hrubého čreva a konečníka. „Na začiatku minulého storočia nebol výskyt tohto druhu rakoviny taký rozšírený. Bolo to najmä vďaka tomu, že ľudia konzumovali viacej obilnín a strukovín. Vtedy človek prijal v potrave asi 100g balastných látok. Dnes je to asi len 20 g. Výživa chudobná na balastné látky je škodlivá, lebo čas zotrvania zvyškov potravy v čreve je dlhší ako pri vlákninovej strave. Naopak, bolo viacej rakoviny žalúdka, pretože v minulosti nepoznali chladničky a konzumovali často pokazenú stravu," hovorí na margo výskytu rakoviny Pavol Lamoš.
Čas je pri onkologickom ochorení veľmi dôležitý
Na onkologickom oddelení v Čadci pracuje Pavol Lamoš už od ukončenia štúdia v roku 1995, kedy ako čerstvo vyštudovaný absolvent medicíny, našiel svoje uplatnenie práve na onkológii. Podľa jeho slov, za tie roky zaznamenáva mierne stúpajúcu tendenciu onkologických ochorení. „Výrazne sa posunula aj veková hranica onkologických pacientov a to smerom nadol," pokračuje Lamoš. Podľa jeho slov, kým v minulosti mali na oddelení v priemere sedemdesiatročných pacientov, dnes nie sú ničím výnimoční ani päťdesiatnici, či ešte mladší. „Práca lekára na onkológii je veľmi náročná. Nielen fyzicky, ale najmä psychicky. Často sme s pacientmi v kontakte dlhší čas, zvykneme si na nich a keď zomrú, samozrejme, že sa to dotkne aj nás," hovorí primár. Pokračuje však, že je to vec zvyku.
„Snažím sa až tak si to nepripúšťať. Poznám úskalia tejto choroby. Všetok personál i pacienti na oddelení sme ako jedna veľká rodina. Prežívame spolu bolesti, ale naopak aj radosti z ustupujúcej choroby," pokračuje Lamoš. Hovorí, že svoje zamestnanie by v žiadnom prípade nemenil. Práca s onkologickými pacientmi ho napĺňa. „Ani si neviete predstaviť, keď zistíte u pacienta, že jeho choroba ustupuje. Alebo dokonca, že sa úplne stratí a ani po rokoch sa nevráti." Primár onkológie hovorí, že jeho úplne prvá pacientka, ktorú vyšetril, je dodnes nažive. Každý rok chodí na kontrolu a doteraz sa jej choroba nevrátila. „Beriem to ako znamenie, že práve tadiaľto by sa mal uberať môj život," hovorí s pokorou. Podľa neho nie je výhrou len úplne vyliečenie choroby. „Keď zistím u pacienta nevyliečiteľný druh choroby, je veľkou výhrou už len to, že mu môžeme predĺžiť život aspoň o niekoľko mesiacov či rokov. Vidí tak, ako rastú jeho deti, ako napríklad zmaturujú či sa dožije narodenia vnúčika."
S rakovinou sa teda dá bojovať. A mnohokrát aj s úspechom. Chce to len veľa odvahy, trpezlivosti a pevnej vôle. „Nie je nikde napísané, že človek, ktorý ochorie na rakovinu, musí aj zomrieť. Pri včasnom diagnostikovaní je veľká šanca na jej vyliečenie. Ak spozorujete zmenu znamienok, krvácanie z otvorov, hrčky či nehojace sa rany, treba ihneď navštíviť lekára. Čas je pri tejto chorobe veľmi dôležitý," dodáva primár.