RADOĽA. Vzájomná spolupráca Kysuckého múzea a Strednej odbornej školy strojníckej sa v tomto roku odzrkadlila vo výstave, ktorá nesie názov Remeslá a tradície rukami žiakov. „Študenti z dvoch študijných odborov - Umelecko-remeselne spracovanie kovov so zameraním na kováčske a zámočnícke práce a Agropodnikateľ so zameraním na turistiku vidieka, počas svojho štúdia a odbornej praxe tvoria rôzne predmety, ktoré sa stali výstavnými exponátmi v kaštieli,“ informuje Lenka Jancová z Kysuckého múzea v Čadci.
Nechýba ani kováč v životnej veľkosti
Výstavné priestory kaštieľa ponúkajú nevšedný zážitok. „Z tvorby umeleckých kováčov sú vystavené zbrane (šable a nože), reliéfy, figurálne a úžitkovo-dekoratívne predmety a postava kováča v životnej veľkosti. Za unikát výstavy môžeme považovať knihu Práva dieťaťa, ktorá je taktiež vyrobená z kovu. Výstavu dopĺňa i výkresová časť, ktorá pozostáva z návrhov prác študentov.
V júni bude Kováčsky deň
Študijný odbor Agropodnikateľ so zameraním na turistiku vidieka predstavuje úžitkovo-dekoratívne predmety, ako sú rôzne aranžmány motivované ročnými obdobiami, vence, kytice, ikebany z rôzneho materiálu či zdobené klobúky a mnohé ďalšie,“ informuje Veronika Šarlinová, vedúca kaštieľa. Lenka Jancová hovorí, že výstava Remeslá a tradície rukami žiakov ponúka zaujímavý obraz zručnosti, presnosti, fantázie a tvorivej sily študentov strednej školy. Môže sa stať i motiváciou žiakov základných škôl, ktorí sa rozhodujú, akú strednú školu si vyberú. „Výstavu si môžu návštevníci pozrieť do 1. júna - práve v tento deň sa bude konať zaujímavé podujatie Kováčsky deň,ktorý bude pozostávať z prezentácie kováčov na nádvorí kaštieľa,“ pozýva Šarlinová.
Autor: ih