V súčasnosti mnohí žiaci jednoducho prechádzajú cez trať. Dochádzka okľukou cez cestný nadjazd je nie menej nebezpečná, chodník pre chodcov je tu priúzky, premávka nepretržitá. „Bude nové vedenie mesta Čadca tento akútny problém konečne riešiť,“ pýtajú sa obyvatelia.
ČADCA. Cez mestskú časť Čadca -U Krasňana prechádza trojkoľajová trať z Čadce do Bohumína. Za koľajami, na križovatke frekventovanej cesty 1/11 (smer Svrčinovec) a cesty do Čadce-Čadečky, stojí základná škola s materskou školou, predajňa potravín, tiež autobusová zastávka. Na to, aby mohli ľudia bezpečne prechádzať na druhú stranu ponad koľajnice, slúžila dlhé roky lávka, ktorá patrí mestu Čadca. V súčasnosti je v dezolátnom stave, na schodisku chýbajú drevené stupnice a železnú konštrukciu zničila korózia. Správca na ňu umiestnil výstrahu, že je mimo prevádzky. Ľudia z okolia i školopovinné deti používajú skratku - prechádzajú cez trať. Obísť by sa dala aj cez most Podzávoz, ale ten je tiež nebezpečný pre úzky chodník, navyše je to „od ruky“. Aj keď niektoré autobusy zachádzajú ráno ku škole, stalo sa, že na zastávke U Krasňana nezastavili.
Už v minulosti inštalovali dopravné značenie Zákaz prechodu
Vlani sme dostali z mesta odpoveď, že mesto ešte v roku 2008 apelovalo na Železnice Slovenskej republiky a zaslalo písomnú žiadosť, v ktorej žiadalo vybudovať oplotenie v časti Podzávoz s cieľom zabrániť prechodu cez železničnú trať. Nakoľko žiadosti mesta nevyhoveli, na spomínanom úseku osadili dopravné značenia Zákaz prechodu, ktoré musia obyvatelia ako aj žiaci rešpektovať a dodržiavať. Na otázku, kedy dôjde k oprave lávky ponad trať, odpovedala, že v roku 2009 dalo mesto vypracovať technologické postupy rekonštrukcie lávky a počas druhého polroka intenzívne rokovalo so všetkými zložkami Železníc Slovenskej republiky.
V stanovisko z oblastného riaditeľstva ŽSR Trnava sa písalo, že súhlasia s podmienkami rekonštrukcie a žiadosť postúpili Generálnemu riaditeľstvu Bratislava, ktoré vydá záverečné rozhodnutie. V prípade kladného stanoviska sa malo mesto obrátiť na Úrad pre reguláciu železničnej dopravy so žiadosťou o povolenie na rekonštrukčné práce na dráhe a v jeho ochrannom pásme. Po získaní súhlasu malo požiadať o vydanie výlukového rozkazu, v ktorom ŽSR finančne vyčíslia výluku železničnej dopravy počas rekonštrukcie. Na základe tohto vyčíslenia vypracujú harmonogram rekonštrukčných prác na spomínanej lávke.
Vlani prebehlo ohľadom požiadaviek na projektovú dokumentáciu lávky na Podzávoze rokovanie so ŽSR. Spracovateľ projektovej dokumentácie mal upraviť technologickú dokumentáciu podľa požiadaviek ŽSR a následne mali opäť prebehnúť rokovania so ŽSR.
Obyvatelia si ešte počkajú
S otázkou, či sa v tomto roku podarí problém havarijnej lávky odstrániť sme sa obrátili na Mestský úrad v Čadci. Hovorkyňa mesta Silvia Cisáriková nám povedala: „Napriek doterajšiemu rozbehnutému postupu zabezpečenia výmeny pešieho nadchodu na Podzávoze nastali zmeny v súvislosti s prípravami dvoch veľkých nadregionálnych stavieb - diaľnice D3 (Čadca- Bukov- Svrčinovec) a rekonštrukcie a modernizácie železničnej trate Krásno nad Kysucou - hranica SR,ČR. Mesto apelovalo na oboch investorov (Národnú diaľničnú spoločnosť a ŽSR) kvôli vyriešeniu situácie nadchodu, keďže sa ich tento problém priamo dotýka. Títo dvaja investori sa vzájomne dohodli, že Národná diaľničná spoločnosť vybuduje v rámci D3 výstavbu nového pešieho nadchodu na Podzávoze a ŽSR zasa nadchod v miestnej časti u Ševca, ktorý predstavuje podobný problém pre mesto a jeho obyvateľov.
Podľa doterajšieho časového harmonogramu sa plánuje začiatok výstavby D3, ktorého súčasťou je aj stavebný objekt nadchodu a nový nadjazd nad železnicou u Špindli s obojstrannými chodníkmi, na koniec roku 2012.“