Suchotiny sa na Kysuciach vyskytnú občas aj v súčasnosti

V minulosti mali v kysuckých rodinách hlad a bieda svoje miesto. Tuberkulóza preto nebola ničím výnimočným, odzrkadľovala sociálne pomery v spoločnosti. Niektorí s touto chorobou prichádzajú do ambulancií aj dnes.

Ohrozenou skupinou sú aj starí ľudia.Ohrozenou skupinou sú aj starí ľudia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SME)

ČADCA. Situácia vo výskyte tuberkulóznych ochorení sa na Slovensku stabilizovala. „Chorobnosť má dlhodobo klesajúci trend. Od roku 1960 bol najnižší výskyt na Slovensku v roku 2009. Išlo o 513 ochorení (330 mužov, 183 žien). Vlani do epidemiologického informačného systému prenosných ochorení (EPIS) nahlásili 300 ochorení rôznych foriem tuberkulózy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Údaje za vlaňajšok sú však predbežné. Analýza epidemiologickej situácie prenosných ochorení na Slovensku, vrátane TBC bude k dispozícii v apríli,“ informoval nás zastupujúci hlavný hygienik SR Gabriel Šimko.

SkryťVypnúť reklamu

Námestníčka riaditeľa úseku ošetrovateľskej starostlivosti z Národného ústavu tbc, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Jana Švecová nám povedala, že údaje v Národnom registri pacientov s tuberkulózou za vlaňajší rok ešte nie sú uzatvorené. Hlásenia budú k dispozícii koncom februára, pretože laboratórne vyšetrenia pacientov trvajú 6-8 týždňov a u diagnostikovaných v decembri sa ešte neukončili.

Dodala, že v roku 2009 zaznamenali v okrese Čadca 11 prípadov tuberkulózy (10 mužov, 1 žena). V desiatich prípadoch išlo o pľúcnu a v jednom o mimopľúcnu formu. Menej ich bolo v okrese Kysucké Nové Mesto – 4 prípady (1 muž a 3 ženy), pričom vo všetkých išlo o pľúcnu formu. V celom Žilinskom kraji sa vyskytlo 62 ochorení (42 mužov a 25 žien).

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti choroba znamenala pre mnohých takmer istú smrť

V minulosti boli chorí, ktorých postihla tuberkulóza, presvedčení, že im už „čierna pani“ s kosou klopká na dvere. Máloktorá infekčná choroba má tak bohato dokumentovanú a smutnú históriu, ako práve TBC. Od dávneho praveku postihovala všetky spoločenské triedy, bohatých aj chudobných, faraónov, panovníkov, slávne osobnosti, ale predovšetkým najnižšie vrstvy. Najstaršie údaje o tuberkulóznej spondylitíde sú z obdobia 8-tisíc rokov pred naším letopočtom. Výskyt choroby sa zvyšoval v obdobiach vojen, hromadných nešťastí, hladomorov, ale aj po usídlení veľkého množstva ľudí na malých priestoroch. Epidémie boli často združené s kiahňami, morom a cholerou. Vzhľadom na vysokú mortalitu a celosvetový výskyt si TBC vyslúžila básnické označenia ako kráľovská, alebo herkulesova choroba, biely mor či metla ľudstva. Ale jej príčina bola až do 19. storočia neznáma.

SkryťVypnúť reklamu

Na Kysuciach ju nazývali suchotiny

Na Kysuciach túto pliagu zvykli v minulosti nazývať aj „suchotiny“. Neznámeho nepriateľa odhalil až Dr. Róbert Koch, ktorý na zasadnutí Fyziologickej spoločnosti v nemocnici Charité v Berlíne dňa 24. marca 1882 oznámil: „Podarilo sa mi objaviť pôvodcu tuberkulózy a pre toto svoje tvrdenie predkladám dôkazy“. Zakladateľ modernej bakteriológie a nositeľ Nobelovej ceny ako prvý ukázal ľudskému zraku klasickú formu tuberkulózneho bacila, čím presvedčil odbornú verejnosť o pôvodcovi tejto choroby.

Najväčší objav v dejinách boja proti nej bol medzníkom, ktorý odštartoval revolúciu v manažmente tejto infekčnej choroby. Ukončil etapu „beznádejnej“ liečby, ktorej hlavnou náplňou bol dlhotrvajúci pokoj na lôžku, vykrmovacia diéta, liečba kalciovými preparátmi, zlúčeninami zlata, klimatoterapia, hélioterapia, aeroterapia a hydroterapia. Druhá etapa liečby tuberkulózy bola už cielenou na infekčné ložisko v pľúcach.

Pri oslavách storočnice významného objavu Dr. Róberta Kocha vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia spolu s Medzinárodnou úniou proti tuberkulóze a pľúcnym chorobám 24. marec za Svetový deň tuberkulózy. Odvtedy si každoročne pripomíname tento deň, ako začiatok cieleného boja proti tejto zákernej chorobe, pretože ten nekončí. Tak ako sa v dávnej minulosti epidémie tejto choroby pridávali k epidémiám kiahní, moru, cholery a chrípky, v súčasnosti je TBC pravidelným sprievodcom epidémií AIDS.

Niektoré skupiny ľudí sú vystavené väčšiemu riziku

Tak ako rýchlo a bezproblémovo cestujeme po celom svete, rovnako rýchlo sa môžeme nakaziť aj TBC. Štáty s prepracovanými národnými stratégiami boja proti nej dnes namiesto znižovania nákladov a pracovníkov musia riešiť problematiku kontroly choroby u prisťahovalcov a ilegálnych migrantov. Niektoré skupiny ľudí sú vystavené väčšiemu riziku. Napríklad tí, čo sú v úzkom kontakte s tuberkulóznym pacientom, osoby s celkovo oslabeným organizmom a chorobami ako cukrovka, zaprášenie pľúc - silikóza, pacienti dlhodobo liečení kortikoidmi, podvyživené osoby, alkoholici a narkomani. Vo svete tvoria významnú skupinu už spomínaní pacienti s AIDS. Takmer tretina svetovej populácie je podľa predpokladov infikovaná TBC, pričom každoročne ochorie na ňu osem miliónov ľudí a dva milióny jej podľahnú. Patrí medzi desať najzávažnejších ochorení.
Je liečiteľná, hoci laická verejnosť si zväčša myslí opak. Na Slovensku máme od 50-tych rokov celoštátny program boja proti tuberkulóze a epidemiologická situácia vo výskyte tuberkulózy dospelých aj u detí je stabilizovaná. Pretrváva priaznivý vývoj na západnom a čiastočne strednom Slovensku, horší je na severe a východe našej krajiny.

Slovensko patrí medzi krajiny s nízkym výskytom tuberkulózy. V roku 2004 však zomrelo až osem pacientov. Pod nízky výskyt TBC na Slovensku sa podpisuje vysoká, až 98-percentná zaočkovanosť novorodencov, správne diagnostikovaná a plne indikovaná liečba. Jej úspešnosť je až 90-percentná. Liečebné režimy sú zväčša šesťmesačné.

Pacientov z Kysúc hospitalizujú v iných kútoch Slovenska

Lekári, ktorí sa na Kysuciach venujú TBC, úzko spolupracujú s Ústavom TBC pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, kde posielajú pacientov s rozsiahlymi rozpadovými pľúcnymi a inými tuberkulóznymi procesmi, pacientov na diagnostikovanie či operačné zákroky.
Spolupráca funguje aj s klinikou tuberkulóznych a pľúcnych chorôb v Martine a Vojenským vysokošpecializovaným ústavom pre choroby pľúcne v Novej Polianke. V Kysuckej nemocnici s poliklinikou v minulosti zrušili oddelenie tuberkulóznych a pľúcnych chorôb s viac ako dvadsiatimi lôžkami. A tak v súčasnosti sú pacienti hospitalizovaní v Žiline, Martine či Vyšných Hágoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 543
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 644
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 283
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 798
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 640
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 815
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 772
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 326
  1. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  4. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  5. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  6. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  7. Eva Bachletová: Domáce poklady
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 177
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 493
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 945
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 725
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 234
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 215
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Novým náčelníkom mestskej polície je Rudolf Králik (druhý zľava).

Rudolf Králik je policajtom od roku 1993.


Schátraná škola sa zmení na nepoznanie.

Fungovať začne od roku 2027.


Tunel Horelica uzavreli z dôvodu rozsiahlych kolón.

Vodiči stoja až po Krásno nad Kysucou.


Zasadnutie mestského zastupiteľstva v Čadci.

Aprílové zastupiteľstvo schválilo rozpočet mesta.


  1. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  2. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  3. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  4. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  5. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  6. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  7. Eva Bachletová: Domáce poklady
  8. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 177
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 231
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 493
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 945
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 725
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 16 234
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 215
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu