Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Známe lyžiarske stredisko v Skalitom kolabuje

Lyžiari, ktorí túto sezónu zavítali do Ski areálu v Skalitom–Serafínove, zostali nemilo prekvapení. Vleky stáli, svahy boli prázdne.

V uplynulých sezónach  prichádzali do Skalitého stovky lyžiarov.V uplynulých sezónach prichádzali do Skalitého stovky lyžiarov. (Zdroj: MARTIN GONŠČÁK)

Obecný úrad prevádzku zastavil. Nemôže sa dohodnúť s vlastníkmi pozemkov.

SKALITÉ. Zazmluvniť vlastníkov a užívateľov pozemkov, na ktorom stoja lyžiarske vleky v Skalitom-Serafínove, sa prevádzkovateľovi nepodarilo. Tí totiž nesúhlasia s výškou nájomného.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Po celý čas prevádzky vlekov sa obec snažila postupne zlepšovať podmienky pre návštevníkov. Vykúpili sa ďalšie pozemky, na ktorých sa mohli zriadiť odstavné plochy na parkovanie. Vybudovali sa prístupová cesta, ihrisko, osvetlenie, zakúpil nový turniketový systém predaja a kontroly lístkov či stroj na úpravu zjazdoviek," vysvetľuje Alojz Petrák, riaditeľ Prevadzkárne Obce Skalité, ktorá je prevádzkovateľom lyžiarskych vlekov.

SkryťVypnúť reklamu

"Dokonca sa začalo s budovaním akumulačnej nádrže na vodu k zasnežovaniu. Všetky plány sme prezentovali na schôdzach s majiteľmi, užívateľmi pozemkov. Snažili sme sa pripravovať infraštruktúru na vybudovanie strediska, ktoré by spĺňalo aspoň základné parametre a oslovilo určitú časť lyžiarskej verejnosti. V časti Skaľanky sú prepojené zjazdovky s poľskou stranou, po vstupe do schengenského priestoru lyžiari neobmedzene lyžujú po zjazdovkách susedných štátov," hovorí Petrák.

"Plánovali sme spoločnú propagáciu celej oblasti, čím by sme získali na atraktivite. Obci sa podarilo presadiť vybudovanie zjazdu aj výjazdu z novobudovanej rýchlostnej cesty, zastavovanie medzinárodného rýchlika na zastávke Skalité – Serafínov, čo bolo takisto nemalým prínosom pre úspešný chod strediska,“ dodáva Petrák.

SkryťVypnúť reklamu

Pred piatimi rokmi sem prišlo až štyridsaťtisíc ľudí

Riaditeľ vraví, že v sezóne 2004 – 2005 prišlo lyžovať do Serafínova až 40-tisíc ľudí. „Keby sme mali zasnežovanie, ktoré sme naplánovali už pred ôsmimi rokmi, bola by návštevnosť raz taká. Denne sem prišlo v priemere okolo 300 Poliakov, teraz by ich bolo aj osemsto,“ myslí si.

Súčasnosť je taká, že Obec Skalité – Prevádzkáreň v súčasnosti čelí žalobe vlastníkov pozemkov. Za to, že vlani spustili do prevádzky vleky bez toho, že by podpísali s nimi zmluvu.

„Tri roky sa tam lyžovalo bez zmluvy a vyplatenia nájomného. Postavili osvetlenie bez toho, aby sa spýtali, či môžu vstúpiť na náš pozemok a zabetónovať tam stĺp. Ďalší pozemok, kde sme mali zasiatu ďatelinu, zdevastovali mechanizmami,“ sťažujú si manželia Tabačárovci.

SkryťVypnúť reklamu

Tí apelujú na doporučenie súdu, aby sa obec, ak chce cudzí pozemok užívať, dohodla s majiteľmi. Manželia Tabačárovci tvrdia, že z ich strany ochota bola. Nesúhlasia však s vyplácaním šesť percent z tržby delený schváleným pomerom na príslušné zjazdovky.

Obec sa vraj vydierať nedá

„Obec sa snažila o dohodu s majiteľmi, posledné stretnutie sa uskutočnilo vlani v novembri. Navrhli sme nájom 0,10 eura (3 Sk) za štvorcový meter a sezónu pri vleku typu F 12 a S (pri Snežienke). S tým však žalobcovia nesúhlasili, trvajú na nájomnom 0,443 eura (13,30 Sk) za štvorcový meter a rok. Vzhľadom na podmienky vytvorené v stredisku je táto suma pre nás neprijateľná. V súčasnosti sa prenajíma okolo 135-tisíc metrov štvorcových pozemkov v celom stredisku. Vydierať sa nedáme,“ konštatuje Petrák.

Manželia Tabačarovci hovoria, že si dali vypracovať znalecký posudok, pričom spomínaná cena 0,443 €/m2 za rok je v najspodnejšej hranici.

Dodávajú, že napriek tomu, že podali žalobu pre užívanie ich pozemkov, pričom obec nemala s nimi podpísanú zmluvu, táto vleky prevádzkovala až tri roky.

„Vlek F12 pri Snežienke je kľúčový, je na výbornej zjazdovke, vo veľmi dobrej lokalite. Zarába najviac peňazí. Lyžovalo sa tam už pred desiatkami rokov, ešte za prvej republiky,“ hovoria na margo žiadaného nájomného Tabačárovci.

Myslia si, že je na škodu, že stredisko zobrali predchádzajúcemu prenajímateľovi Jozefovi Mikulovi, ktorý predtým pracoval v Okresnej správe cestovného ruchu - organizácii, ktorá do roku 1992 stredisko riadila a ktoré bolo preňho srdcovou záležitosťou.

„Pre neprimerane vysoké nároky vlastníkov pozemkov a prípadné ďalšie možné súdne žaloby sme sa rozhodli prevádzku lyžiarskych vlekov pozastaviť. V súčasnosti prebiehajú súdne konania, kde súd určil nezávislého znalca na určenie výšky nájomného, s ktorým, samozrejme, manželia Tabačárovci nesúhlasia," vraví Petrák.

"Neustupčivý postoj nájomníkov má vplyv aj na zamestnanosť v oblasti Serafínova. Môže ísť až o 50 pracovných miest. Nadôvažok, návštevníkov, ktorí prišli a zistili, že sa nelyžuje, sem už tak skoro nedostaneme. Táto oblasť sa prepadá na samé dno v očiach lyžiarskej verejnosti. Tiež v očiach možných investorov. Pri všetkých žiadostiach o dotácie musí byť potvrdené vlastníctvo alebo dlhodobý prenájom na minimálne 15 rokov. V súčasnosti – v čase krízy, investori vyžadujú minimálne 25 a viac rokov. Keďže niektorí vlastníci toto nechápu, celá oblasť Serafínova stagnuje,“ dodáva Petrák.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 32 720
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 306
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 600
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 340
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 137
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 463
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 320
  8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 319

Blogy SME

  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  2. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  3. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
  4. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
  5. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
  6. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
  7. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
  8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 335
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 939
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 703
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 269
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 844
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 672
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 145
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 700
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Výbuch monitoroval neznámy vojenský vrtuľník.

Na mieste zaznamenali vojenský vrtuľník, ktorý situáciu monitoroval.


3 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


31. mar

Pracovné vzťahy sa dajú utužovať rôznym spôsobom, čo tak futbal? Postavte v práci tím a zmerajte si sily v unikátnej celoslovenskej súťaži MY Liga zamestnancov.


22 h
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


31. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Hornej Nitre v priebehu týždňa šelmy útočili dvakrát.


31. mar

Smrť známeho veterinára z Trnavy všetkých šokovala.


31. mar

Na diskusiu s bývalým premiérom prišli asi dve stovky ľudí.


7 h

Takmer štyridsať otázok pre trénera-legendu. Takto zachránil Nitru.


31. mar

Blogy SME

  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  2. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  3. Anna Miľanová: Vynárajúci sa psík... 2022
  4. Peter Kollega: Vo voľbách získam 33,75%
  5. Tomáš Dérer: O pastieroch, ovciach a aktivistoch (1.časť)
  6. Medard Slovík: Metallica a ich 72 sezón
  7. Ján Valchár: (Edit): Nemôžem sa prestať smiať (ako si pripomenúť deň bláznov jedným ultrabláznom)
  8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 335
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 24 939
  3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 703
  4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 269
  5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 844
  6. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 672
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 145
  8. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte 3 700
  1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu