ČADCA. Kysucké múzeum v Čadci pripravuje vydanie propagačného materiálu o folklórnych súboroch. Svoje miesto v ňom nájdu nielen tie z Kysúc, ale aj z Tešínskeho regiónu Českej republiky.
„Medzi ciele projektu Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov patrí vytváranie a posilňovanie kontaktov a trvalá cezhraničná spolupráca obyvateľov, regiónov a regionálnych štruktúr. Tiež zvýšenie motivácie folklórnych súborov, skupín a jednotlivcov, ktoré zastupujú česko-slovenský pohraničný región v ich uchovávaní a sprístupňovaní dedičstva ľudovej kultúry, ako aj poskytovanie informácií o existujúcich folklórnych skupinách a súboroch v regiónoch Tešínskeho Sliezska a Kysúc,“ informuje Michaela Perďochová, projektová manažérka Kysuckého múzea.
Propagačný materiál plánujú vydať v auguste s nákladom 2000 kusov, pričom počítajú so zapojením približne 50 folklórnych súboroch a skupín z oboch cezhraničných regiónov.
Projekt prinesie okrem nového, zatiaľ jediného propagačného materiálu svojho druhu, aj kultúrne programy, v ktorých budú vystupovať folklórne súbory a skupiny zo Slovenska a Česka.
Spoločné podujatia nebudú chýbať ani tento rok
Darina Hnidková z Kysuckého múzea nám povedala, že v rámci projektu sa uskutočnilo v decembri minulého roka podujatie Od Lucie do Troch kráľov. Vo vianočnom programe Folklórna skupina Staškovanka prezentovala vianočné zvyky a tradície a mužský spevácky súbor Chór Gorol z Jablunkova potešil návštevníkov koledami. Oživením podujatia bola prezentácia remeselníkov so zdobením perníkov, maľovaním na sklo, pečením oblátok a paličkovaním. V tomto roku pripravujú ešte tri podujatia a to Veľká noc ide..., Na svätého Jána a Ospievané Beskydy, kde dostanú príležitosť prezentovať svoje umenia súbory a skupiny z Kysúc a Těšínska.“ Projekt Tradičné zvykoslovia u nás a u susedov bude prebiehať do konca septembra.
Autor: ih