KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Napriek tomu, že mesto eviduje 105 žiadostí o pridelenie bytov, stavať sa nebudú.
„Tento rok výstavbu bytov neplánujeme, keďže nám štát zasiahol do územného plánu, zastavil výstavbu s odôvodnením, že cez dotknuté územie je naplánovaná vodná cesta. Ďalšia výstavba je teda podmienená zmenou územného plánu, čo je časovo náročný proces,“ informoval nás primátor mesta Ján Hartel.
Predstavitelia Kysuckého Nového Mesta už niekoľkokrát žiadali upraviť projekt plánovanej Vážskej vodnej cesty, s ktorou sa má začať v roku 2025.
Ten im totiž ochromil nielen plánovú bytovú výstavbu, ale aj ďalšie stavebné aktivity v meste. Neuspeli.
V budúcnosti malo v časti Kamence vyrásť 600 bytov, no projekt vodnej cesty to nedovoľuje. Pre zle naplánované trasovanie by mali dokonca zbúrať tretinu mesta.
Na projekte „nič nové“
„Bohužiaľ v súvislosti s plánovanou Vážskou vodnou cestou sa doposiaľ nič nezmenilo. Naše pripomienky k materiálu Koncepcia územného rozvoja Slovenska, ktorý bol aktualizovaný v minulom roku, nekompromisne zamietli s odvolaním na platné medzinárodné dohody opierajúce sa o uznesenie vlády SR č. 463/2002, ktorým schválila návrh zámeru Vážskej vodnej cesty a jej prepojenia na rieku Odra. Z rovnakého dôvodu zamietli aj naše pripomienky k aktualizácii územného plánu VÚC Žilina. Výstavba bytov a infraštruktúry v dotknutom území sa z dôvodu záporných stanovísk účastníka konania Štátnej plavebnej správy Bratislava a jeho nadriadeného orgánu - ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zastavila,“ vysvetľuje primátor.
Lodné zdvíhadlo aj v Rakovej
Z projektu vodnej cesty vyplýva, že prepojenie Váhu a Odry v úseku Žilina - Bohumín sa dosiahne vybudovaním viacerých stavieb na tokoch spájaných riek a ich prítokoch.
K týmto stavbám bude patriť plavebná komora Budatín, prieplav Budatín - Rudinka, plavebná komora v Rudinke, prieplav Rudinka - Kysucké Nové Mesto, plavebná komora v Kysuckom Novom Meste, prieplav Kysucké Nové Mesto - Kysucký Lieskovec, plavebná komora Kysucký Lieskovec, prieplav Kysucký Lieskovec - Krásno, plavebná komora Krásno, prieplav Krásno - Čadca, plavebná komora Čadca, prieplav Čadca - Raková, lodné zdvíhadlo Raková, prieplav Raková - Dejúvky, lodné zdvíhadlo Dejúvky a plavebný tunel Jablunkov.
Plánujú lode s nosnosťou 1600 ton
Na tieto stavby nadväzuje ďalších 16 stavieb (prieplavy, plavebné komory a lodné zdvíhadlo) na území Česka a 9 stavieb na území Poľska, ktorými sa dosiahne prepojenie Vážskej vodnej cesty na Oderskú vodnú cestu.
Z projektu ďalej vyplýva, že minimálna podjazdná výška mostov bude 5,25 metra, rozmery plavebných komôr 12 x 110 m, čo vytvorí podmienky, že prieplavom budú môcť plávať lode o nosnosti 1600 - 1800 ton s ponorom 2,5 m, maximálnej šírke 11,4 metra a dĺžke 107 metrov.
Predstavitelia Kysuckého Nového Mesta, ale aj ďalších obcí, ktorých sa projekt Vážskej vodnej cesty bytostne dotýka sú presvedčení o tom, že sa robil „od stola", v centrálnych orgánoch, bez možnosti pripomienkovania.
Bez minimálnej znalosti miestnych pomerov a ich zohľadnenia. Inak si nevedia vysvetliť, ako mohol niekto do takého úzkeho údolia rieky Kysuca plánovať vedľa seba diaľnicu, cestu I. triedy, rýchlostnú železnicu a ešte mimo koryta Kysuce plavebný kanál.
Pritom odignorovať jestvujúcu zástavbu, životné podmienky pre ľudí v regióne či prietokové pomery v rieke Kysuca počas letných mesiacov.