ČADCA. V médiách nedávno odznela informácia, že Slovensko môže prísť o eurofondy, ktoré boli určené na výstavbu diaľnic. Aj preto, že nestihne do roku 2015 vyčerpať zdroje. Niekde nie sú vyvlastnené pozemky, pripravené štúdie, stavebné povolenia. Ministerstvo dopravy však tvrdí, že diaľnice chce dokončiť. „Máme veľký záujem pokračovať vo výstavbe úsekov diaľnice D3, ktorá je súčasťou medzinárodného dopravného koridora. Žiaľ doterajší stav prípravy – najmä majetkovo-právne vysporiadania -neumožňuje stavať už tento rok. Urobíme všetko preto, aby sa vo výstavbe D3 pokračovalo už v budúcom roku. K rozvoju kysuckého regiónu, respektíve k zlepšeniu dopravných podmienok prispejú aj projekty modernizácie ciest I. triedy plánované v najbližších rokoch. Ide predovšetkým o projekt na ceste I/11 Čadca – obchvat a preložka cesty I/18 Žilina – juhovýchod s využitím spolufinancovania zo zdrojov EÚ (ERDF),“ povedal nám Ľubomír Tuchscher, riaditeľ odboru pre vzťahy s verejnosťou ministerstva dopravy.
Chcú zaplatiť toľko, aby si mohli postaviť nový dom
Obyvatelia čadčianskych osád, kadiaľ má prechádzať diaľnica D3 hovoria, že nie sú proti stavbe, ktorá je potrebná, ani nežiadajú nič navyše. „Keď už musí ísť diaľnica cez husto zastavanú oblasť, nech nám dajú dom za dom. Alebo nám štát zaplatí tzv. východiskovú cenu, za ktorú si budeme môcť postaviť nové domy. Prečo máme začať od začiatku? Kde máme na to zobrať sily, financie? Takúto situáciu sme nezavinili. Nikto z tých, čo nás považuje za vydieračov, by určite s nami nemenil. Už niekoľko rokov žijeme s obavami, čo s nami bude,“ hovorí obyvateľka osady U Ševca Monika Ondrašinová.
Obyvatelia majú právo žiadať, čo im patrí
Ako nám povedal právnik z nemenovanej čadčianskej právnickej kancelárie, pocit nespravodlivosti vlastníkov považuje za dôvodný a legitímny. „Vlastník nemá právo dožadovať sa východiskovej hodnoty, lebo vyhláška ukladá štátnym orgánom vychádzať zo všeobecnej hodnoty (ako výsledok objektivizácie východiskovej hodnoty). Môže však namietať, že objektivizácia je nesprávna, ak znižuje východiskovú hodnotu o tie faktory, ktoré zavinil práve zámer kupujúceho realizovať výstavbu cesty. A tak môže žiadať nie východiskovú hodnotu ale takú objektivizáciu všeobecnej hodnoty, v dôsledku ktorej sa všeobecná hodnota bude blížiť (teoreticky i rovnať) východiskovej hodnote.
V dôsledku konkrétnych okolností prípadu, t.j. v dôsledku tzv. vynúteného predaja, je v rozpore s princípom poctivosti aby vlastník nemal právo na cenu, ktorá by vychádzala z takej všeobecnej hodnoty, ktorá by sa aj po objektivizácii rovnala alebo prinajmenej približovala východiskovej hodnote, lebo je v súlade s princípom poctivosti. Význam východiskovej hodnoty je v tom, aby vlastník dostal takú protihodnotu, za ktorú si bude môcť obstarať novú stavbu, ktoré je podobná stavbe, o ktorú vynútene prišiel,“ vysvetľuje právnik.
„Diaľnica mohla byť hotová už dávno“
„Sme pod ustavičným psychickým tlakom. Tá diaľnica mohla byť už hotová. Nie sme proti nej. Mali nám postaviť domy, nasťahovať do nich a mohli stavať. V tomto čase sa už po nej mohlo jazdiť. Výstavba sa stále posúva, najnovšie sa má začať na budúci rok. Nás však o tom nikto neinformuje, sme odkázaní na to, čo sa dozvieme z médií,“ hovoria obyvatelia dotknutých osád.
„Do bytov ísť nechceme. Keby sme tam chceli bývať, neboli by sme si v minulosti postavili domy. S rodinou žijem v generačnom dome. Za peniaze, ktoré by mi zaň zaplatili, si nový nepostavím. Sme rozhodnutí žiadať dom za dom. Nie sú dôležité len peniaze, ale aj morálne odškodnenie,“ dodáva ďalší obyvateľ z osady U Mančí.
S petíciou nepochodili
Vlani v septembri zhruba 40 miestnych obyvateľov spísalo petíciu, ktorú zaslali na ministerstvo dopravy a predsedníčke vlády. Žiadali, aby sa znovu prehodnotilo trasovanie diaľnice. Argumentovali napríklad aj tým, že len na 800 metrovom úseku sa musí zbúrať 8 rodinných domov. Odpoveď ministra dopravy ich nepotešila. Rezort dopravy považuje definovanie polohy diaľnice za uzatvorené. Jedným z argumentov bolo aj to, že na vypracovanie dokumentácie pre územné rozhodnutie, súvisiacich prieskumov a štúdií pre červený variant diaľnice D3 v úseku Čadca Bukov - Podzávoz sa doteraz vynaložilo cca 20 miliónov Sk.
„Prečo sa nedá obnoviť modrá trasa? Bývame v najkrajšej časti Čadce. Deti tu majú raj. Je tu krásna príroda, od rána do večera sa môžu bezpečne hrať v záhradách. Z okna vidia srnky, vtáčiky. Nestálo by to za záchranu? Veď kde je vôľa, tam je i cesta,“ argumentuje Ondrašinová.