ČADCA. Všetci, čo sa chcú inšpirovať veľkonočnou výzdobou, majú možnosť navštíviť Kysucké múzeum v Čadci, kde bude od 14. marca inštalovaná výstava To vajíčko maľované. „Zdobenie vajíčok bolo, a pre niektorých ľudí je dodnes, organickou súčasťou jarného zvykoslovia. Kraslice, ako osobitá časť ľudového umenia a súčasť zvykov patria nesporne k najstarším a esteticky najpôsobivejším umeleckým prejavom. Pripisovala sa im tajomná a ochranná moc, symbolizovali obnovenie a nepretržitosť života. Boli magickým a obetným prostriedkom. Darované vajíčko malo zabezpečiť zdravie po celý rok. Dávalo sa uvarené natvrdo, lebo mäkké nemalo vraj takú moc.
Hoci každá krajina má svoje špecifiká a schopnosť samostatnej tvorby či pretvárania cudzích hodnôt v duchu miestnej tradície, tento výtvarný prejav mal u niektorých národov príbuzné motivické stvárnenie. Stále však platí - čo iný kraj, to iné ornamenty a výzdoba,“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea.
Aby sa ľudové tradície a zvyky zdobenia vajíčok zachovávali, pripravilo múzeum výstavu, ktorá potrvá do 26. apríla. „Návštevníci môžu vidieť rôzne techniky zdobenia kraslíc z regiónu Kysúc a iných kútov Slovenska,“ pozýva Hnidková. Múzejníci pripravili aj ukážky zdobenia kraslíc drôtom. Uskutočnia sa 17., 24., 31. marca a 7., 14. apríla. So svojim fortieľom sa priamo v múzeu predstavia aj medovnikári. Zdobenie si môžete pozrieť 22., 29. marca a 5., 12. a 19. apríla. Ukážky sa robia od 9. do 13. hodiny, záujemcovia sa môžu telefonicky objednať v Kysuckom múzeu v Čadci.
Autor: ih