ČADCA. Na Oddelení anestézie a intenzívnej medicíny Kysuckej nemocnice v Čadci hospitalizovali minulý týždeň 54-ročného Kysučana, ktorého ťažký zdravotný stav vykazoval príznaky prasacej chrípky. „K nám ho priviezli s obojstranným zápalom pľúc a syndrómom dychovej tiesne. Keďže mu zlyhávali pľúca a ďalšie orgány, museli sme ho pripojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Na základe našich výsledkov sme predpokladali, že ide o vírus prasacej chrípky,“ informoval nás primár oddelenia Peter Szeghy.
Bez aplikácie surfaktantu by neprežil
Stav pacienta sa prudko zhoršoval, dostal sa do ťažkej dychovej tiesne, ktorú lekári nemohli zvládnuť ani rôznymi variáciami umelej ventilácie s vysokým podielom umelého kyslíka. Momentálne je Kysucká nemocnica bez CT prístroja a tak chceli pacienta preložiť na vyššie pracoviská v Bratislave, Martine, alebo Banskej Bystrici. V prvom prípade to zariadenie odmietlo s tým, že pacient by transport neprežil, v ďalších ho neprijali pre nedostatok kapacity.
„Pacientovi začali zlyhať obličky, pečeň, krvný obeh a srdce. Jedinou možnosťou bola aplikácia surfaktantu do pľúc. Ide o látku, ktorá vystiela pľúcne skliepky a udržiava vzdušnosť pľúc. Keďže pri takomto stave je ho nedostatok, jedinou možnosťou je ho nahradiť umelým surfaktantom. Jedno podanie však stojí 10-tisíc eur. Mohli sme ho aplikovať vďaka pochopeniu vedenia našej nemocnice. Zabezpečili sme lekára – pneumológa Ivana Kocana z nemocnice v Martine, keďže v našej nemocnici túto aplikáciu zatiaľ nikto nerobil,“ povedal nám Szeghy.
Stav pacienta sa zlepšil, začal lepšie dýchať. Momentálne je izolovaný a lekári a sestry praktizujú bariérový spôsob ošetrovania. Na oddelení vyhlásili zákaz návštev.
Jeden Kysučan ochorenie neprežil
V novembri 2009 ležal na anestéziologicko-resuscitačnom oddelení znojemskej nemocnice s prasacou chrípkou 44-ročný muž z Kysúc. Išlo o robotníka, ktorý pracoval na rôznych miestach v Českej republike. Mal ťažký, obojstranný zápal pľúc, museli ho napojiť na pľúcnu ventiláciu. Krátko pred Vianocami sa mu stav zlepšil, na krátky čas ho preto odpojili. Koncom decembra ho museli začať znovu ventilovať pre opätovný zápal pľúc.
Vlani v januári niekoľko dní ležal v Kysuckej nemocnici v Čadci. Tam ho pre vzniknuté komplikácie previezli z Martinskej fakultnej nemocnice, kde sa mal podrobiť operácii. Jeho stav bol však kritický. Pacient napokon boj s chorobou prehral.