TURZOVKA. Starý mestský cintorín, ktorý je majetkom rímskokatolíckej cirkvi, je v zlom stave. Nepochováva sa na ňom takmer 40 rokov a viac ako 70 percent z vyše 1000 hrobových miest nikto neudržiava. Sú schátralé, neoznačené. Ľudia chodia cez hroby, aby si tadiaľ skrátili cestu k neďalekému obchodnému domu. Mesto predložilo farskému úradu návrh, ako by mal parkový, upravený cintorín vyzerať.
V prípade majetkového vysporiadania chcelo priestory upraviť na park s vybudovaním niekoľkých pietnych pamätníkov na pamiatku zosnulých. Stanovisko farského úradu a ekonomickej rady farnosti bolo doposiaľ k návrhom samosprávy zamietavé.
Zamknutá brána nepomohla
Problémom je, že o hrobových miestach sa nezachovala žiadna evidencia. Je preto sťažená komunikácia s pozostalými. Pokiaľ by došlo k dohode s farským úradom, mesto plánovalo vyčleniť na rekonštrukciu peniaze z vlastných zdrojov. Išlo by približne o 33 193 eur (1 milión korún).
„V minulých dňoch našli obyvatelia na tomto cintoríne zamknutú bránu. Išlo o prvý krok farského úradu a jeho snahu riešiť nemilú situáciu. Bohužiaľ, tento stav vydržal iba dva dni. Zamknutú bránu potom niekto násilím opäť otvoril a tak opäť ide všetko „po starom“. Od Sviatku všetkých svätých je zrejmé, že ľudí, ktorí si tam udržujú hroby aspoň raz do roka, je čoraz menej a ostatní sa nesnažia ani rešpektovať aký – taký stav cintorínu. Tí rozumnejší volajú po dohode samosprávy a farského úradu. Jedine spoločnými silami vlastníka a mesta môže dostať tento priestor estetický vzhľad. Už v týchto jarných dňoch sa o to samospráva pokúsi na nových rokovaniach, kde bude hľadať so správcom farnosti odpovede na mnohé otázky a ponúkne pomocnú ruku. Podobne, ako tomu bolo napr. pri úprave vstupného priestoru pred farským kostolom, či pri obnove jeho interiéru. Aj tu však platí, že na dohodu musia byť dvaja. Potom možno budú spokojní aj pozostalí, či tí ponáhľajúci sa za nákupmi a cestovaním,“ povedal nám zástupca primátora Kamil Kobolka.
Autor: ih