ČADCA. Už dlhšiu dobu existuje fond, ktorý je určený na regionálny rozvoj a na cezhraničnú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Poľskom. Tak vznikajú projekty zhmotnené do knižných publikácií.
Knižky podobnej proveniencie uzreli v poslednom čase svetlo sveta aj v našom regióne. Tri zaujímavé publikácie vydala Kysucká knižnica v Čadci, všetky v rámci projektu Spoznávame sa cez kultúrne a prírodné hodnoty. Autorsky či redaktorsky sa pod ne podpísala riaditeľka knižnice Janka Mudríková.
V prvej publikácii Literárny sprievodca Kysucami – Przewodnik literacki po Kysucach nás autorka Janka Mudríková oboznámila s literárnymi tradíciami na Kysuciach, s autormi, ktorí sa zapísali do tunajšej literatúry, a to od najstarších čias.
Jednotlivé kapitoly postupne zachycujú regióny dolných a horných Kysúc, v ktorých spisovatelia žili a tvorili, alebo odkiaľ pochádzali.
„Tento malý literárny zemepis je pre vás pozvánkou na potulky po literárnych chodníčkoch od slovensko-poľských hraníc po Kysuckú bránu s mnohými zaujímavými zastávkami. Je tiež rozprávaním o živote a tvorbe prozaikov, dramatikov, básnikov, publicistov a tých, ktorí mali do činenia s literatúrou a knižnou kultúrou, približuje ich životné osudy a tvorivé zápasy,“ napísala autorka v úvode svojho diela, kde najlepšie vystihla svoj zámer priblížiť literatúru Kysúc prostredníctvom putovania po celom regióne (publikáciu s podobným zameraním kedysi u nás vydal Jaroslav Rezník: Po literárnych stopách na Slovensku a v susedných Čechách to bol Vladimír Kovářík: Literárne potulky po Čechách a Morave).
Textovú časť knihy dopĺňa bohatý fotografický materiál s mapkami jednotlivých oblastí regiónu ako pomôckami pre orientáciu čitateľov. Na konci sa nachádza prehľadný menný register 87 spisovateľov, osobností, ktoré už nie sú medzi nami, ich tvorba sa uzavrela; nie sú tu teda súčasní autori.
Druhou publikáciou je kniha Ako išla rozprávka z Kysúc do sveta – Jak bajka poszla z Kysuc w świat. Ide o zbierku prác šiestich kysuckých spisovateľov a šiestich maliarov či ilustrátorov. Tento projekt nám ich predstavuje prostredníctvom bibliografických údajov a doterajšej tvorby.
V zborníku sú väčšinou pre nás známe mená – spisovateľskú obec zastupujú Marián Grupač, Mária Bátorová, Jaroslav Klus, Jozef Marec, Peter Kubica a Dušan Mikolaj, za výtvarníkov ponúkli svoje práce Ondrej Zimka, Miroslav Cipár, Pavol Muška, Michaela Veličková, Zuzana Kubicová a Zuzana Vaňousová. Spojenie rozprávky a ilustrácie pre deti vždy vytvára optimistický efekt, akúsi nadčasovú symbiózu zvýrazňujúcu predovšetkým to ľudské, čo je v človeku.
Treťou zbierkou v kolekcii kníh z Kysuckej knižnice, ktoré majú reprezentovať náš región v oblasti literatúry, je antológia tvorby začínajúcich autorov.
V publikácii s veľkým formátom uverejnili svoje práce – prózy i básne – talentovaní autori z Literárneho klubu Oáza (Zuzana Grochalová, Robert Priehoda, Mária Krupíková, Eva Viktória Malíková, Anna Šusteková, Iveta Bindasová, Stanislava Lipková, Martina Homolová, Veronika Frková, Stanislav Čarnecký, Eva Stasinková a Ľubomír Sokolovský) a mladí autori zo Žywca (Katarzyna Pastor, Katarzyna Polak, Kinga Wyród, Karolina Halabuda, Szymon Klusak, Jan Kalachurski a Joanna Ksiazek).
Celý názov publikácie je Antológia tvorby začínajúcich autorov zo Žywca a z Literárneho klubu Oáza – Antologia twórczosci poczatkujacych autorów z Zywca i z Klubu Leterackiego Oaza.
Všetky spomínané publikácie boli vydané v rámci projektu Spoznávame sa cez kultúrne a prírodné hodnoty. Celý projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.