ČADCA. Vlani bolo na Kysuciach 48 požiarov, ktoré vznikli v lese, alebo pri vypaľovaní trávnatých porastov. Škody presiahli 34-tisíc eur. Najčastejšími príčinami bolo vypaľovanie trávy, suchých porastov, zakladanie ohňov v prírode, spaľovanie zvyškov drevnej hmoty a odpadu.
Na požiare vplýva aj počasie
„Z analýzy požiarovosti za posledných 10 rokov, najviac požiarov tohto druhu vzniká v marci, apríli, júli a auguste. Svoj podiel na tom má aj sucho, teplo, vietor, stav vegetácie a aktivity človeka. Dôrazne upozorňujeme ľudí na prísny zákaz vypaľovania trávy, kríkov a stromov, spaľovania horľavých látok na voľnom priestranstve či zakladania ohňov v miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu,“ informuje Roman Jakubík z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Čadci. Hasiči musia vydať písomný súhlas so spaľovaním horľavých látok na voľnom priestranstve. Pri porušení zákona môžu právnickým a podnikajúcim fyzickým osobám uložiť pokutu do výšky 16 596 €, fyzickým osobám 331 €.
Aj turisti musia rešpektovať predpisy
V turistických oblastiach sa môže oheň zakladať len na vyhradených miestach. „Pri odchode treba úplne uhasiť ohnisko a vyčistiť jeho priestory. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj pobytu a hrám detí v prírode. Požiare spôsobujú veľké materiálne, ekologické škody, ujmu na zdraví a straty na životoch,“ pripomína Jakubík. V prípade nepriaznivej požiarno-bezpečnostnej situácie budú vykonávať kontroly, v prípade zistenia porušenia predpisov čakajú páchateľov prísne postihy. Upozorňuje aj na všeobecnú povinnosť ohlásiť každý vzniknutý požiar na telefónne číslo 150 alebo 112.
Autor: ih