podiel na rozvoji zimných stredísk na Kysuciach, krásnych 83 rokov.
Veľká Rača a Milan Toman sú akoby zviazaní pupočnou šnúrou. Potvrdí to každý, kto pozná tohto činorodého Kysučana, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o rozvoj tohto strediska. Stál totiž pri jeho začiatkoch a mnohé pútače, rozhľadne či útulok na lyžiarskej magistrále vznikli práve vďaka jeho šikovným rukám.
Začiatky neboli ľahké
„Keď som prišiel v roku 1969 do Dedovky pod Veľkou Račou ako vedúci vedľajšieho hospodárstva TJ Lokomotíva Čadca, v časti Milier bola len jedna poľná cesta, ktorá smerovala prudkým stúpaním do osady U Chlebka a ďalej k chate Mlynčárka. V tom čase tam ešte nefungovala ani elektrina. Vtedy boli Úpratiská krásnou veľkou lúkou a naša TJ Lokomotíva všetok materiál dopravovala „vetrieskou“ cez hrebeň z Kalinova. Drevená chata Mlynčárka mala vtedy 44 rokov, neskôr ju kúpil podnik Tatra Čadca. Ako prvý sme postavili drevený zrub na hrebeni, ktorý slúžil ako priestor pre prvý lyžiarsky vlek (išlo o sústruh, lano, čln). Tento „vlek“ jeden lyžiar stiahol a nahor sa vyviezlo 9 lyžiarov.
Zo zrubu neskôr vznikla po viacerých prestavbách chata Koliba, pribudla cesta, neskôr zjazdovka k lyžiarskemu vleku Transporta 900 na Košariskách. Neskôr sa tam vybudovala reštaurácia Skiklub s podkrovím, pribudol vodojem. Dokončila sa zjazdovka C 1, pribudol vlek Tatrapoma H 180 a zjazdovka C 2, zrub Espresso v Dedovke, parkovisko, vlek a zjazdovka na hrebeni. Následne sa dobudoval vlek H 60 na Marguške. Novinkou bolo osvetlenie zjazdovky a bežecká Stopa zdravia na Úpratisku,“ spomína na začiatky Milan Toman.
Činnosť TJ Lokomotíva skončila v roku 1980, kedy stredisko prenajala Okresná správa cestovného ruchu v Čadci, vedúcim sa stal Július Gánoczy st.. Táto organizácia pokračovala v ďalšom budovaní strediska. „Vymenila vlek Trasporta za samooblužný kotvový vlek typu Metasport a začala budovať 2-sedačkovú lanovku od Lalíkov na hrebeň Hladká, čo úspešne dovŕšila s vybudovaním zjazdovky dlhej 1 600 metrov. Medzi ďalšie aktivity patrilo rozšírenie Espressa s prístavbou sociálnych zariadení, skladov a garáži, vybudovanie kotvičkového vleku v dĺžke 300 metrov z Dedovky po Skiklub. Organizácia skončila svoju činnosť v roku 1990 a prispela k rozvoju a zveľadeniu Veľkej Rače, ktoré už v tom čase patrilo k vyhľadávaným strediskám na Slovensku,“ pokračuje v rozprávaní Toman.
Potom stredisko pripadlo obci Oščadnica. V roku 1999 vznikla nová akciová spoločnosť, medzitým došlo k viacerým zmenám majiteľov.
Ocenili ho zlatou medailou za rozvoj cestovného ruchu na Slovensku
Milan Toman celý svoj život zasvätil Kysuciam a práci v oblasti telovýchovy. Dlhé roky pôsobil ako aktívny pretekár a reprezentant Československa v zjazdovom lyžovaní, neskôr ako tréner vychoval mnohých vynikajúcich zjazdárov.
Pre tento šport získal stovky nadšencov a spoločne s nimi budoval materiálno-technickú základňu pre zimné športy na Kysuciach. Viedol výstavbu a podieľal sa na rozvoji stredísk cestovného ruchu Čadca-Husárik-Rieka, Skalité-Serafínov, Turzovka-Bukovina, Makov-Čierne, Kysucké Nové Mesto-Ostré, Ochodnica, Povina, no predovšetkým sa zaslúžil o vznik a vybudovanie najväčšieho strediska cestovného ruchu na Kysuciach – Oščadnica-Veľká Rača.
Z jeho „dielne“ aj Kysucká lyžiarska magistrála
Bol iniciátorom a spoluorganizátorom mnohých regionálnych zimných a letných turistických zrazov a v roku 2000 aj 1. Medzinárodného slovensko-poľsko-českého zimného zrazu turistov na Kysuciach. Je autorom a tvorcom Kysuckej lyžiarskej magistrály – ojedinelej 62-km siete bežeckých trás a spoločnej slovensko-poľskej rozhľadne na vrchole Veľkej Rače. Propaguje prírodné krásy Kysúc – prednáša, fotografuje a vydáva mapy, pohľadnice a rôzne informačné a obrazové materiály cestovného ruchu na Kysuciach. Je dlhoročným aktívnym členom a funkcionárom TJ Lokomotíva Čadca.
Stál pri zrode a dodnes pôsobí v záujmovom združení Lanovky a vleky na Slovensku. Za svoju aktívnu činnosť získal množstvo ocenení. K najcennejším patrí zlatá medaila Za zásluhy a rozvoj cestovného ruchu a zimných športov na Slovensku a čestný titul Osobnosť Kysúc 2001 za záslužnú celoživotnú činnosť v telovýchove a športe, ktorý mu udelila Kysucká kultúrna nadácia v Bratislave. Dňa 9. februára sa Milan Toman dožil krásnych 83. rokov. Peknú spomienku má na svoje prvé víťazstvo na lyžiach, keď vyhral slalom v Čadci na Jurošáku. „Dostal som plaketu a hodinky. K tomuto obdobiu sa viaže však aj otrasný zážitok – práve cez Čadcu a kopec, ktorý mám veľmi rád – Husárik, ťahali Nemci delá a následne napadli Poľsko, čím začala II. sv. vojna.“
Chcel, aby aj na Kysuciach boli dobré podmienky pre biely šport
Počas aktívnej športovej činnosti sa počnúc rokom 1940 sústavne venoval pretekárskemu zjazdovému lyžovaniu a cez žiacke a dorastenecké súťaže sa postupne kvalifikoval až do reprezentácie Československa, kde pôsobil v rokoch 1949 - 1960. Aktívne pretekal aj naďalej, zúčastňoval sa rôznych verejných pretekov až do svojich 40. rokov. Vyhral množstvo pretekov, spomína najmä na Maguru, Chopok, Martinské Hole a Memoriál J. Nováka. Po skončení aktívneho pretekania sa venoval aj trénerskej činnosti a podieľal sa na výchove viacerých úspešných zjazdárov.
„Poznal som zimné strediská na Slovensku a veľmi som si želal, aby podobné vyrástli aj na Kysuciach, kde boli vynikajúce podmienky pre tento krásny šport,“ dodáva.