V Domove sociálnych služieb a Zariadení pre seniorov v Čadci-Horelici začali využíva? novú terapiu. Reminscenčná terapia je terapia prostredníctvom spomienok. Patrí síce medzi tie s najmenšími materiálnymi nákladmi, ľudia však dávajú omnoho viac - svoj prežitý život.
Život je plný rôznych zážitkov a smutných i veselých dojmov. Každá životná situácia sa však dá prekona? a zostanú na ňu už len spomienky, príjemné i nepríjemné. Každý si ale rád zaspomína na staré „dobré“ časy a melancholicky sa vracia k prežitým udalostiam. Seniori DSS a ZpS Horelica prežívajú svoj život v zariadení v rámci možnosti na ich zdravotný stav, sociálnu situáciu, v ktorej sa ocitli a podmienok zariadenia. V snahe spríjemni? im život v zariadení sa tím pracovníkov snaží sa o neustálu obmenu aktivít a terapií.
Vracajú sa do dôb, keď boli ešte mladí...
„Usporadúvame pre nich tradičné podujatia spoločensko - kultúrneho i športového charakteru v zariadení aj mimo neho. Teraz sme sa rozhodli vyskúša? okrem známych terapií, akými sú muzikoterapia, biblioterapia, arteterapia, pracovná terapia či terapia hrou, jednu z netradičných, ktorou je reminiscenčná terapia. Ide o aktivačnú metódu, ktorá používa spomienky a ich vybavovanie prostredníctvom rôznych podnetov, napríklad staré fotografie, staré noviny, rôzne staré predmety," informovala nás o novej metóde sociálna pracovníčka Alena Zákusiová. Sociálni pracovníci ju, ako hovorí, využívajú najmä u seniorov trpiacich demenciou, ktorí trpia poruchami krátkodobej pamäti, ale veľmi dobre si vybavujú dávno minulé udalosti, pretože ich dlhodobá pamä? je zachovaná. Pre zdravých seniorov má aktivačný a preventívny význam. Dôležité je, aby mal klient zachované niektoré kognitívne funkcie a uvedomoval si minulé zážitky. Terapia je vhodná i vtedy, keď nie je možné s klientmi vykonáva? iné alternatívne terapie.
„Ľudia si prostredníctvom tejto terapie môžu uvedomi? vlastnú identitu, vlastné spomienky, či opä? nájs? zmysel svojho života. Majú možnos? vráti? sa v myšlienkach do dôb, kedy boli mladí, zdraví, atraktívni a pripomenú? si pozitívne spomienky. Zároveň si pomocou terapie precvičujú pamä? a
dochádza medzi nimi vďaka terapie k vzájomným sociálnym interakciám," vysvetľuje Zákuciová. Reminscenčná terapia môže prebieha? individuálnou a skupinovou formou. Individuálnu formu využívajú u klientov, ktorí sa stránia kolektívu, nedokážu sa doňho zapoji? a u klientov, ktorí sa z vážnych zdravotných dôvodov nemôžu zúčastni? skupinovej terapie.
Vo vyšívanej sukničke vystúpila na oslavách ukončenia vojny
„U nás v zariadení je klientmi veľmi obľúbená reminiscenčná terapia v skupine. Spomienky jedných vyvolávajú spomienky druhých, zlepšujú komunikáciu a prehlbujú vz?ahy v celej skupine. Námety na terapeutické sedenie máme rôzne. Veľmi obľúbené sú témy detstvo, domov a rodina. Detstvo bolo šťastným obdobím pre mnohých ľudí, i keď v minulých dobách nebolo až tak bezstarostné. Pri tejto téme sa našej klientke vybavila spomienka na vyšívanú sukničku, ktorú ušila jej mama a ona v nej vystupovala pri oslavách skončenia II. svetovej vojny vojakom," pokračuje sociálna pracovníčka. Zaujímavé sú historky o školských časoch, kedy nebolo vzdelanie také dôležité ako teraz. Nemenej seniori spomínajú na časy svojej zaľúbenosti, ich prvé lásky. Vynárajú sa im spomienky na ich zásnuby, opisujú patálie aj radosti svojho svadobného dňa a manželského spolunažívania. „Pri týchto spomienkach sa dá z ich tvári číta?, že sú to pre nich pekné spomienky, pri ktorých sa zasmejú, ale aj poplačú. Rozprávajú o svojich zamestnaniach a prácach, o ?ažkých situáciách a nespočetných kropajach potu. Dozvedáme sa mnoho o zvykoch a tradíciách počas sviatkov a významných dní v roku, ktoré boli pre túto generáciu veľmi dôležité. Nie je nutné, aby o svojich zážitkoch vždy hovorili všetci účastníci reminiscenčnej terapie. Jednou zo zásad terapie je i to, že nikto nemôže by? do ničoho nútený."
Terapia nie je prínosom len pre klientov
Dávnu atmosféru vytvára nástenka so starými fotografiami, ktorá tvorí kulisu terapie. Tiež rôzne historické predmety, starodávne jedlá... Pri našej minulotýždňovej návšteve v zariadení rozvoniavala cibuľa. Stôl v miestnosti, kde realizovali terapiu totiž ponúkal tradičné dávne jedlo - chlieb s mas?ou a cibuľou.
„Po bohato prežitom živote je iste krásne obzrie? sa a vidie? svoju dlhú cestu, i keď bola niekedy ?ažká. Spomínaná terapia je prínosom nielen pre klientov, ale aj pre nás - všetkých, ktorí ju realizujeme. Prostredníctvom nej, a teda spomienok, nám tí skôr narodení odovzdávajú svoje skúsenosti, zážitky, delia sa s nami o svoje prežité životy," dodáva Zákuciová.
Autor: mm