ČADCA. Súťaž o Najkrajšie knihy o Slovensku vyhlasuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov spolu so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici. Tento rok v kategórii Knihy o regiónoch získala prvé miesto kniha kysuckého fotografa Jara Veličku Kysuce, ktorá vyšla na konci minulého roka. „Pri udeľovaní tejto prestížnej ceny predseda poroty zdôraznil, že kniha Jara Veličku získala ocenenie jednoznačne," povedala majiteľka kysuckého vydavateľstva Mária Ščuryová.
Kniha Jara Veličku má 560 plnofarebných strán. Ako nám prezradila Mária Ščuryová, celý jej náklad vypredali za tri týždne. V súčasnosti chystajú druhé vydanie. Zanietený fotograf Jaro Velička v nej zdokumentoval kysucké zvyky, tradície a život rôznych kysuckých osobností. Ščuryová upresnila, že fotograf zdokumentoval počas niekoľkých rokov viac ako desaťtisíc fotografií z rôznych oblastí života. V knihe ich nájdete 822.
„Bolo veľmi zložité vybrať z takého množstva kvalitných fotografií toľko, aby sa zmestili do knihy," konštatovala. Veľmi zaujímavé sú podľa nej aj výpovede respondentov: „Jaro Velička to urobil tak, že rozposlal všetkým folklórnym zoskupeniam na Kysuciach dotazník, ten potom spracoval. Hoci títo ľudia napísali svoje postrehy úplne jednoducho, obyčajne, pri korektúrach sme nič nemuseli meniť či upravovať."
Kniha má podľa nej neobvyklý a jedinečný záber - živá i neživá prírody, krajina, panorámy, letecké pohľady, zvyky, obyčaje, folklór. To „svoje" si tam teda nájdu všetci. Či už ide o milovníkov prírody, turistov, folkloristov, poľovníkov, o kultúrne skupiny, ale aj o ostatných obyvateľov miest a obcí.
„Obohatením je zaradenie desiatich kysuckých osobností - fotografia, medailón a najmä vlastná výpoveď osobnosti. Jaro Velička tak získal mimoriadne cenné výpovede nitrianskeho diecézneho biskupa Viliama Judáka, akademického maliara Miroslava Cipára, folkloristu a vedeckého pracovníka Pavla Kužmu, akademického maliara Ondreja Zimku, slovenského fotografa Karola Kállaya, slovenského herca Jozefa Kronera (vďaka pomoci jeho dcéry Zuzky Kronerovej), akademického sochára Milana Greguša, ochrancu prírody a publicistu Rudolfa Geráta, akademického sochára Gustáva Švábika-Macvejdu a spisovateľa Dušana Mikolaja," vymenovala Ščuryová. Okrem toho môžete v knihe nájsť mimoriadne cenné zozbieranie ľudových piesní, porekadiel, prísloví a zvykov, viažucich sa k jednotlivým obdobiam roka.
Sám Jaro Velička nám prezradil, že spomínaná kniha preňho veľa znamená. Minulý rok vyšla totiž kniha o Kysuciach po dlhých 23 rokoch. „A je to tiež môj odkaz pre budúce generácie," dodal autor.