ČADCA. Odštepný lesný závod v Čadci obhospodaruje 21 077 hektárov lesných pozemkov. Z toho je 12 032 ha kmeňových štátnych, 8 799 ha neštátnych - doposiaľ neodovzdaných a 246 ha prenajatých. Vlani vrátili vlastníkom 1 020 hektárov.
Minulý rok spracoval Lesný závod v Čadci 503 890 kubíkov kalamitného dreva. „Vzhľadom na počiatočný stav kalamity k 1. januáru tohto roka, miernej zime, vlaňajšiemu daždivému a chladnému letu, ktoré boli nepriaznivé pre vývoj podkôrnych škodcov, očakávame stabilizáciu zdravotného stavu smrečín. Počítame preto s polovičným objemom spracovaného kalamitného dreva oproti vlaňajšku,“ informoval nás hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Inštalujú vyše 500 lapačov
V tomto roku chcú na Kysuciach inštalovať celkom 520 feromónových lapačov na odchyt dospelých jedincov lykožrúta smrekového, severského, lesklého a drevokaza čiarkovaného.
„V prípade zvýšeného výskytu drevokazného hmyzu počítame aj s lokálnym pozemným ošetrením vybratých lesných porastov insekticídmi. Predpokladané náklady na likvidáciu škodcov sú 250-tisíc eur bez DPH. Prvoradou stratégiou v boji je najmä neustále vyhľadávanie napadnutých smrekov a ich včasné spracovanie. Treba však poznamenať, že podkôrny hmyz je často až druhotným škodcom, ktorý napáda stromy oslabené hubami, exhalátmi, hnilobami, či mechanickým poškodením,“ dodáva Rezek.
Najviac postihnuté sú oblasti, kde v minulosti ľudia zmenili prirodzené drevinové zloženie lesných porastov a ktoré boli najviac atakované imisným zaťažením. Ide o Čadečku, Oščadnicu, Novú Bystricu, Rudinskú a Povinu.
Beskydské lesy majú najbohatšie zásoby
Zlepšenie zdravotného stavu lesných porastov, zníženie rizika povodní a zvýšenie retenčnej schopnosti lesa chcú dosiahnuť tvorcovia spoločného poľskoslovenského projektu Revitalizácia beskydských lesov.
Tie patria zásobou drevnej hmoty medzi najbohatšie v Európe. V rámci projektu odovzdali vlani v októbri do užívania aj lesnícky náučný chodník dlhý 32,6 km s názvom Beskydská zelená cesta. Začína v Starej Bystrici v osade Slezákovia, prechádza po 2,4 km úseku na cestu III. triedy, pokračuje do skanzenu vo Vychylovke, odtiaľ na slovensko-poľskú hranicu, smeruje k rezervácii Šrubita a končí v Lesnej škole v Rycerke Gornej. Beskydská zelená cesta neponúka len prechádzku lesným prostredím, oboznamuje aj s flórou a faunou, zároveň poukazuje na snahu lesníkov na obidvoch stranách hranice o prinavrátenie života do lesov.