a na mieste terajšieho domu služieb.
Ktovie, či dva sudy piva nepadli aj preto, že Jánošík už tušil, že návštevám krčmičiek čoskoro odzvoní.
Súdny proces začal o rok
V marci 1713 začal súdny proces. Ťažiskom obžaloby proti Jánošíkovi, ktorej predsedal prokurátor Alexander Černický, boli obvinenia zo zbojstva. Prokurátor žiadal trest smrti. Na druhej strane sa Jánošíková obhajoba, vedená Baltazárom Palugyayom usilovala obžalobu vyvrátiť. Poukazovala na viaceré poľahčujú okolnosti. Že žil v podstate slušným životom, opustil zlých kurucov a následne slúžil v cisárskom vojsku. Na zboj ho nahovoril Uhorčík.
Zostal verný zbojníckej prísahe
Jánošíkovi priťažilo, že ostal verný zbojníckej prísahe a pri vypočúvaní dobrovoľne neprezradil mená tovarišov, ani to, kde ukryl svoje nazbíjané poklady. Ešte v ten istý deň, 17. marca si vypočul rozsudok. Súd Liptovskej stolice ho odsúdil na trest smrti. Popravili ho buď ešte v ten istý deň v podvečer, alebo pravdepodobnejšie na druhý deň 18. marca a to jedným z najhorších možných spôsobov napichnutím a zavesením za rebro na hák. Zanedlho po Jánošíkovej poprave súdili aj Uhorčíka.
Aj toho na trest smrti - lámaním v kolese. V Uhorčíkovom prípade súd zohľadnil určité poľahčujúce okolnosti a preto nariadil najmenej drastickú variantu tohto trestu - lámanie od hrdla. Podľa rozsudku malo byť napokon Uhorčíkovo telo vpletené do kolesa a vystavené na výstrahu ostatným.
Už čoskoro by mali pri kostole v Krásne inštalovať pamätnú tabuľu so zmienkou o Jánošíkovej návšteve.
Autor: ih