Hovoria, že pokiaľ „onkologické“ zanikne, bude to pre pacientov hotová katastrofa.
ČADCA. Kysucká nemocnica v Čadci poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 126 497 obyvateľov. Už v minulosti v rámci úsporných opatrení prestali v nej fungovať pľúcne, infekčné či usno-nosno-krčné oddelenie. Čoskoro sa k nim pridá aj onkologické, paliatívne a doliečovacie. Dôvodom je racionalizácia a reštrukturalizácia lôžkového fondu. Všeobecná zdravotná poisťovňa nechce zazmluvniť takzvaný nepovinný lôžkový fond.
Liga investovala do oddelenia nemalo peňazí
„Sme proti nezazmluvneniu výkonov týchto oddelení, čo bude viesť k ich zrušeniu. Pôjde o hotovú katastrofu. Na paliatívnom oddelení prežívajú pacienti svoje posledné dni života. Často v spoločnosti príbuzných. Ako to bude, keď ich presunú do vzdialených nemocníc? Našej spoločnosti už nejde o to, aby ľudia umierali dôstojne? Takéto rozhodnutie je neetické. Navyše, Liga proti rakovine investovala na onkológiu nemalé peniaze. Kde skončia prístroje, ktoré sa z našich peňazí zakúpili? Aj tento rok len v okrese Čadca Klinček vyzbieral 8 068,61 €.
Máme vážne podozrenie, že možno zostane nejaké oddelenie kde takto vážne chorých pacientov umiestnia, no za služby sa bude platiť. Je to hrozná doba, keď spoločnosť núti ľudí, aby zomierali doma a v bolestiach. Vraciame sa do stredoveku?“ s rozhorčením hovorí predsedníčka Občianskeho združenia Klinček v Čadci Mária Balážová. Aj preto zorganizovali petíciu za zachovanie spomínaných oddelení. Doposiaľ ju podpísalo vyše päťtisíc ľudí.
Zostane len ambulancia a stacionár?
Aby mala nemocnica štatút ministerstva, musí zachovať takzvané povinné lôžkové oddelenia - gynekologicko-pôrodnické, neurologické, chirurgické, interné či detské. Čierny Peter sa v tomto prípade ušiel „nepovinným“ - onkologickému a paliatívnemu, tiež doliečovaciemu oddeleniu. Spolu by mali zrušiť 50 lôžok. Z kuloárov sme sa dozvedeli, že navrhovaným kompromisom je, aby k 10 lôžkam na paliatívnom, ktoré patrí pod onkologické oddelenie, pribudlo 25 zo zrušeného doliečovacieho. Išlo by o akúsi ošetrovaciu jednotku chronických lôžok o ktorej profilácii by rozhodol manažment nemocnice a Žilinský samosprávny kraj. Fungovať by zostala onkologická ambulancia a onkologický stacionár. Vzhľadom na to, že zdravotné poisťovne hľadajú možnosti ako ušetriť finančné prostriedky, snažia sa redukovať lôžkový fond v zdravotníckych zariadeniach.
Zaznamenali takmer päťsto novovzniknutých nádorov
„Nebolo by vhodné, keby došlo k redukciu lôžkového fondu z dôvodu spádovosti kysuckého regiónu. Naša nemocnica ho už v minulosti racionalizovala a reštrukturalizovala, myslím si, že je optimálny. Obávame sa, že zníženie počtu lôžok by znížilo kvalitu poskytovaných služieb. Verím, že budúci manažment nemocnice obháji opodstatnenosť lôžok a bude sa snažiť o zachovanie spomínaných oddelení,“ povedal nám bývalý riaditeľ Kysuckej nemocnice Jozef Kanaba, ktorý skončil vo funkcii na vlastnú žiadosť 30. apríla.
Na Slovensku ochorie každý rok na rakovinu vyše 20-tisíc ľudí. Vlani zaznamenali v okrese Čadca a Kysucké Nové Mesto takmer 500 novovzniknutých nádorov, v štyroch prípadoch išlo o deti. Na onkologickom oddelení v Čadci hospitalizovali minulý rok 563 pacientov a aplikovali 2132 chemoterapií.
Autor: ih