ČADCA. Farebné gumené náramky sa dostali už aj k nám. Nejde však o náramky, ktoré uviedol do sveta cyklista Lance Armstrong, a ktoré majú podporovať jeho nadáciu zameranú na boj s rakovinou. Tie majú na sebe nápis LIVE STRONG, teda „ži naplno".
Naša mládež si vymyslela vlastné vysvetlenie jednotlivých farieb. Úzke nevinne vyzerajúce gumené náramky sú teda nositeľmi rôznych praktík, ktoré po ich roztrhnutí musí jednotlivec urobiť. Kým takýto žltý náramok znamená len objatie, oranžový už „cucflek", fialový bozk, ružový ukázanie intímnych častí tela... Takto to pritvrdzuje až po červený, ktorý znamená striptízové číslo, modrý a zelený orálny sex a čierny samotný pohlavný styk.
Paradoxom je, že na rukách ho nosia už sedem-osemročné deti, ktoré ani poriadne nevedia, aký majú tieto slová význam. Nosenie náramkov prináša so sebou určitý psychický nátlak na dieťa, ktoré si ich musí strážiť, aby mu niektorý z nich neroztrhli. Podľa farby potom musí urobiť to, čo sa od neho očakáva.
„Náramky nosím preto, lebo ich nosí každý. Jedna moja spolužiačka ich nemala a všetci sa jej posmievali. Tak som jej nejaké dal," povedal na margo najnovšieho „hitu" sedemročný prvák Janko.
Deťom treba vysvetliť pravú podstatu farebných náramkov
Podľa slov pedagógov, slovenské deti zatiaľ berú náramky ako zábavu. Spomínané praktiky doteraz, aspoň podľa ich vedomia, nevyužívajú. V Británii však táto zábavka prerástla do celoštátneho problému. Detská psychologička Alena Hrašková hovorí, že deťom treba v prvom rade vysvetliť pravú podstatu farebných náramkov.
Tú, ktorú medzi ľudí priniesol práve Lance Armstrong, teda, že ten kto ich nosí, vlastne podporuje niečo dobré, pozitívne - žltá farba je podpora nadáciam rakoviny kostnej drene, oranžová podporuje materské centrá, červená je farba na podporu zdravotných klaunoch v nemocniciach, biela vyjadruje podporu handicapovaným deťom, ružová Nadáciu Naše dieťa, modrá vozíčkarov, zelená vyjadruje boj proti drogám, hnedá ochranu zvierat a čierna stop rasizmu...
Tiež radí rodičom, aby vo svojich deťoch podporovali zdravé sebavedomie. „Súčasný boom nosenia náramkov možno prirovnať k niekdajšiemu boomu, keď sa zbierali "céčka". Preto v každom prípade treba v deťoch budovať prirodzené sebavedomie,aby si uvedomili, že ich hodnota nezávisí od toho, či majú alebo nemajú náramok," hovorí Hrašková.
Na niektorých školách chcú tento problém riešiť zákazom. „Na nedávnom rodičovskom združení sme upozornili naň rodičov a cez letné prázdniny budeme meniť školský poriadok, do ktorého zakomponujeme aj zákaz nosenia týchto náramkov. Spomínaný zákaz bude platiť však len na území školy a počas školského vyučovania. Ako sa k tomu postavia rodičia, je len na nich," povedal riaditeľ Základnej školy v Krásne nad Kysucou Vladimír Targoš.