ČADCA. Na hematologicko-transfuziologické oddelenie Kysuckej nemocnice s poliklinikou prichádzajú darcovia v utorok a piatok. Z roka na rok je ich menej.
Peniaze zatiaľ nikto nepýtal
„Počet záleží aj od obcí, ktoré organizujú darcovstvo. Z niektorých ich prichádza viac, z iných menej. V utorok máme okolo dvadsať ľudí, v piatok približne štyridsať. Momentálne nám najviac chýbajú negatívne krvné skupiny,“ povedala nám lekárka Oľga Pavlenková. Pre všetky nemocnice sú bezpríspevkoví darcovia veľkým prínosom. Spotreba krvi je čoraz väčšia, a tak ich pomoc je veľmi dôležitá. Na čadčiansku transfúzku prichádzajú darcovia už tridsať rokov. Doposiaľ nezaznamenali ani jeden platený odber.
V súčasnosti majú v databáze okolo 4 500 darcov. V posledných rokoch ich však prichádza čoraz menej. Je to aj tým, že mnohí odišli za prácou mimo región, niektorým zasa nevychádzajú v zamestnaní v ústrety, musia si brať dovolenky a často majú s tým problémy. Týždenne by potrebovali aspoň osemdesiat - deväťdesiat darcov. Spotreba krvi je totiž mimoriadne vysoká. Najviac jej podľa Pavlenkovej spotrebujú onkologické, chirurgické, či oddelenie úrazovej chirurgie.
Darcov dôkladne vyšetrujú
Od roku 1986 začali aj v Čadci vyšetrovať či darca nie je chorý na HIV, netrpí napríklad vírusovou žltačkou, syfilisom, prípadne ďalšími závažnými ochoreniami. Nemôžu to byť ľudia, ktorí žijú promiskuitne, užívajú drogy. Oddelenie spĺňa prísne kritériá európskych noriem, ktoré by mali zaručiť, že krv, ktorá sa dostane k pacientovi, je bezpečná. Musia používať certifikované prístroje, praktizovať predpísanú diagnostiku a postupy.
Vlastnia certifikát
Odoberanie krvi a jej spracovanie je podmienené získaním certifikátu. Ten dostala aj čadčianska transfúzka.
„Keď chceme odoberať, spracovávať a distribuovať krv, musíme spĺňať európsku normu, ktorá je platná pre všetky krajiny Európskej únie," vysvetľuje Pavlenková. Na oddelení robia aj viaceré predoperačné vyšetrenia, nielen krvných skupín, tiež protilátok či parametrov zrážanlivosti krvi, tzv. hemokoagulačný screening.
Časy sa zmenili
V minulosti fungoval na transfúzke takzvaný otvorený systém. Krv sa odoberala do sklenených fliaš. Tie sa po ukončení transfúzie umývali a sterilizovali. Darcovia sa v tých časoch ani nevyšetrovali na rôzne ochorenia. Teraz sa krv odoberá do jednorázových plastových vrecúšok. Takzvaný krvný vak sa centrifuguje. Plazma, ktorá sa odborne nazýva aj transfúzny liek, sa oddelí od krviniek a zmrazí sa pri teplote mínus osemdesiat celziových stupňov. Krvinky potom „putujú" k tým, čo ich potrebujú.