V Turzovke-Hlinenom chcú komplexne zregulovať potok. Obávajú sa, že pri väčších zrážkach tam môže dôjsť k záplavám. Problémom sú nevysporiadané majetkové vzťahy. Niektorým vlastníkom pozemkov sa nepáči cena, ktorú im ponúka Povodie Váhu.
TURZOVKA. Nad reguláciou potoka v Hlinenom visí otáznik. Napriek tomu, že projekt je takmer hotový. Správca toku – Slovenský vodohospodársky podnik predpokladá náklady vo výške 1,84 milióna eur. Prostriedky chce čerpať z eurofondov, čo však bude možné po vyriešení majetkových vzťahov.
„Práve tie celý projekt brzdia. Je možné, že k regulácii tohto toku ani nedôjde. Desiatky majiteľov zmluvy podpísalo, chýbajú podpisy 19 vlastníkov,“ informoval nás zástupca primátora Turzovky Kamil Kobolka.
Ľudia sa obávajú záplav
Z nedostatočne zregulovaného potoka v Hlinenom majú obavy nielen miestni obyvatelia. Mesto predpokladá, že pri väčších zrážkach môže voda poškodiť zrekonštruovanú cestu, do ktorej investovalo 464 774 eur (14 miliónov korún). Komunikácia sa na piatich miestach stretáva s potokom, a tak pri súčasných výkyvoch počasia stále nad ňou visí hrozba.
Aj keď si regulácia vyžiada záber pôdy len v minimálnom rozsahu, investor pri vypracovaní geometrického plánu zistil, že sa dotkne pôvodných pozemkov. V minulosti sa meander potoka menil, čo spôsobilo, že sa dnes Slovenský vodohospodársky podnik musí popasovať aj s vysporiadaním takýchto záberov.
Podmienkou pre vydanie stavebného povolenia, ako aj podania žiadosti o poskytnutie finančných prostriedkov na výstavbu z Kohézneho fondu, je vydanie súhlasu všetkých dotknutých vlastníkov.
Obyvatelia, ktorí bývajú v blízkosti potoka, už na reguláciu netrpezlivo čakajú, a tak zmluvy o budúcich kúpnych zmluvách potvrdili. Problémy však nastali s vlastníkmi, ktorí s podpisom zmlúv váhajú. Náklady na stavbu bude financovať investor, len príprava projektu si doposiaľ vyžiadala 99 581 eur (3 milióny korún).
Investorovi sa nepodarilo uzatvoriť všetky zmluvy
V minulých dňoch sa stretli na Mestskom úrade v Turzovke zástupcovia samosprávy, Povodia Váhu a vlastníci, ktorí nepodpísali zmluvy.
„Jedným z hlavných problémov je najmä cena, ktorú im Povodie Váhu ponúka. Myslia si, že hodnotu vlastného pozemku si môžu určiť sami. Keďže povodie Váhu je štátnym podnikom, môže im ponúknuť len cenu vyčíslenú znaleckým posudkom,“ hovorí Kobolka.
S nespokojnými majiteľmi na stretnú priamo v teréne
Keďže sa investorovi doposiaľ nepodarilo zabezpečiť uzatvorenie všetkých zmlúv o budúcich zmluvách na vysporiadanie pozemkov dotknutých reguláciou toku, je celý zámer ohrozený. Je možné, že spomínaných 19 vlastníkov, ktorí doposiaľ neuzatvorili zmluvy, bude hlavnou príčinou toho, že Slovenský vodohospodársky podnik Piešťany nebude môcť podať projekt, zároveň sa nebude môcť uchádzať o získanie grantových peňazí.
Môže sa stať, že potok sa regulácie tak skoro nedočká a v prípade povodní napácha rozsiahle škody. „Dohodli sme sa na ďalšom stretnutí, na ktorom sa budú pripomienky majiteľov riešiť priamo v teréne, na konkrétnych pozemkoch,“ dodal Kobolka.
Autor: ih