ČADCA. Za základný a hlavný nedostatok považovali starostovia a primátori z Kysúc chybný výber mapových podkladov. „Zrejme išlo o nejaké turistické mapy, lebo nemali žiadnu právnu relevanciu k evidencii nehnuteľností. Následkom boli závažné nezrovnalosti s realitou. So zlým mapovým podkladom súvisí aj fakt, že v predmetnej aplikácii boli absolútne nevhodné adresné body. Viaceré obce Mikroregiónu Horné Kysuce sa tak dostali do situácie, keď na predložených mapách neboli schopné identifikovať domy, ktoré reálne stoja niekoľko desiatok rokov. Naopak, na mape boli také, ktoré sa tam nikdy nenachádzali,“ povedal primátor Turzovky Miroslav Rejda. Sčítací komisári sa museli v tomto meste vyzbrojiť značnou dávkou trpezlivosti. Po nekvalitnej práci štatistického úradu museli opravovať chyby priamo v teréne. „Ich povinnosťou bolo okrem iného nájsť vyše 500 stratených domov a niekoľko stoviek obyvateľov Turzovky, ktorí v podkladoch štatistického úradu chýbali,“ povedal.
Komisári majú v Turzovke funkciu „detektívov“. Až 90 percent podkladov musia prepisovať ručne, pretože sú popletené. „ Názory bežných ľudí na sčítanie sú rôzne. Niektorí to chápu, iní odmietajú, niektorých to ani nezaujíma. Myslíme si, že časť hárkov od ľudí sa ani nevráti,“ povedal nám zástupca primátora Kamil Kobolka.
Problémy neobišli ani Čadcu. Potvrdila nám to zamestnankyňa mestského úradu Mária Chyla: „Ide o chybné údaje z informačného systému na prípravu sčítacích obvodov. V ňom buď chýbali budovy, alebo boli umiestnené na inom mieste. Sčítací komisári museli v teréne tieto chyby hľadať a následne odstraňovať. Najväčším problémom je zle vygenerovanie sčítacích tlačív. Mesto Čadca má číselník budov od čísla 1 po 500 zvlášť pre katastrálne územie Čadca a Horelica. To znamená, že jedno súpisné číslo sa nachádza aj v Čadci aj na Horelici. Systém chybne priradil obyvateľov k súpisnému číslu v inom katastrálnom území. Napríklad, obyvateľ bývajúci v Milošovej bol vygenerovaný na tom istom súpisnom čísle na Horelici a naopak.“
Autor: ih