Pod petíciu za zachovanie onkologického, paliatívneho a doliečovacieho oddelenia v Kysuckej nemocnici v Čadci sa podpísalo 13 248 ľudí. Minulý týždeň ju členovia Občianskeho združenia Klinček v Čadci odovzdali Všeobecnej zdravotnej poisťovni v Bratislave.
ČADCA. Kysucká nemocnica v Čadci poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 126 497 obyvateľov. Už v minulosti v rámci úsporných opatrení prestali v nej fungovať pľúcne, infekčné či usno-nosno-krčné oddelenie. Čoskoro sa k nim zrejme pridá aj onkologické, paliatívne a doliečovacie.
Pod petíciu za ich zachovanie sa podpísalo 13 248 ľudí. Predsedníčka Občianskeho združenia Klinček v Čadci Mária Balážová nás informovala, že petíciu minulý týždeň odovzdali do podateľne Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Bratislave, keďže osobné stretnutie im podľa jej slov poisťovňa odmietla.
Liga na onkológiu investovala peniaze
„Sme proti nezazmluvneniu výkonov týchto oddelení, čo bude viesť k ich zrušeniu. Pôjde o hotovú katastrofu. Na paliatívnom oddelení prežívajú pacienti svoje posledné dni života. Často v spoločnosti príbuzných. Ako to bude, keď ich presunú do vzdialených nemocníc? Našej spoločnosti už nejde o to, aby ľudia umierali dôstojne? Takéto rozhodnutie je neetické. Navyše, Liga proti rakovine investovala na onkológiu nemalé peniaze. Kde skončia prístroje, ktoré sa z našich peňazí zakúpili? Aj tento rok len v okrese Čadca Klinček vyzbieral 8 068,61 €. Máme vážne podozrenie, že možno zostane nejaké oddelenie kde takto vážne chorých pacientov umiestnia, no za služby sa bude platiť. Je to hrozná doba, keď spoločnosť núti ľudí, aby zomierali doma a v bolestiach. Vraciame sa do stredoveku?“ hovorí s rozhorčením.
Dodáva, že argumenty, že lôžka sú na tomto oddelení nevyužité by neuspeli, pretože aj počas víkendu 21.- 22. mája museli na onkologické akútne premiestniť sedem lôžok z iných oddelení.
Veľmi dôležitým je však pre nemocnicu aj doliečovacie oddelenie.
„Operačný zásah je veľkou záťažou pre pacienta, často nastupujú sprievodné komplikácie, ktoré riešili práve na doliečovacom. Možno povedať, že po ekonomickej stránke pomáhalo ostatným oddeleniam. Aj tým, že keď napríklad z jedného oddelenia preložili odoperovaného pacienta na doliečovacie, mohli sa venovať ďalším operáciám a pacient nezaberal lôžko s inými komplikáciami,“ informoval nás nemenovaný zdroj.
Záverečný verdikt oznámia po ukončení rokovaní
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová nám povedala, že cieľom optimalizácie siete lôžkových zariadení je spravodlivejšie prerozdelenie zdrojov verejného zdravotného poistenia, zefektívnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti a zabezpečenie vyššej kvality pre pacienta.
„Optimalizácia siete oddelení sa realizuje s ohľadom na zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti. V rámci optimalizácie VšZP pokračuje v presúvaní časti lôžkovej starostlivosti do efektívnejšej jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Ťažisko navrhovaných zmien je k 1. júlu, aby zdravotnícke zariadenia mali čas pripraviť sa na zmeny v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V týchto dňoch pokračujú intenzívne rokovania ohľadne optimalizácie a VšZP bude podrobnejšie informovať až po ich ukončení,“ dodala.