ČADCA. Novelu zákona, podľa ktorej sa im znížia platy o 10 percent starostovia i primátori akceptujú, no niektorí majú k tomu výhrady. „Táto otázka je veľmi háklivá pre mnohých starostov a primátorov. Osobne nevidím na tomto zákone nič zlé. Finančné ohodnotenie je podľa mňa dostačujúce,“ povedal nám primátor Čadce Milan Gura. Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa hovorí, že mu schválená novela takisto neprekáža, pretože mzda primátora nemôže byť hlavným cieľom ochoty urobiť niečo pre mesto. „Ja som išiel kandidovať za primátora napriek tomu, že v predchádzajúcom zamestnaní som mal oveľa väčší príjem. Trápi mňa však, že štát každoročne samospráve znižuje príjem z podielových daní a prenáša na ňu čoraz viac kompetencií, ktoré finančne zaťažujú rozpočty obce bez finančnej náhrady.
Ak sa chce obec rozvíjať, musí získať mimorozpočtové zdroje, alebo rapídne zdvihnúť dane k čomu nás tlačí ministerstvo. Novela zákona nahráva starostom, ktorí nevedia alebo nemajú snahu rozvíjať svoje obce. Z centrálnej úrovne sa snažia všetkých ohodnotiť rovnako, bez možnosti nechať zastupiteľstvám rozhodovať o tom, či sú obyvatelia so starostom alebo primátorom spokojní alebo nie,“ informoval.
V Turzovke sa podľa vyjadrenia zástupcu primátora Kamila Kobolku nestalo počas uplynulých funkčných období ani raz, aby sa plat primátorovi mesta navršoval nejakým (aj keď povoleným) násobkom či percentami. „Poslanecký zbor sa však pravidelne vo štvrť alebo polročných intervaloch zaoberal prácou (kvalitou, rozsahom, prínosom) primátora mesta a podľa vlastného posúdenia navrhol odmenu v zákonom stanovenom rozpätí. Uvedená novela je podľa môjho názoru opäť namierená len voči určitej skupine starostov a primátorov, ktorí nezvládli resp. spolu so „svojimi“ poslancami zneužili (aj keď len v etickej rovine) doterajšie ustanovenia zákona. Aj nové znenie má v sebe tieto možnosti a opäť bude záležať na „zafarbení“ zastupiteľstiev, či budú starostov určovaním ich platových náležitostí šikanovať alebo ich bezprizorne „preplácať“ . Prikláňam sa k názoru, že stanoviť určité platové minimum je nevyhnutné, ale dnes (vzhľadom na infláciu, všeobecný rast cien práce, zodpovednosti a kompetencií) je táto novela krokom späť. Ostatné platové nároky a ich vylepšenia by si mala samospráva určiť sama – veď preto je to „samospráva“, a to s maximálnou zodpovednosťou za verejné zdroje a vzťah k občanom, etické či iné princípy,“ povedal.
Sú nespokojní, že ich prácu dehonestujú
„Podľa zákona, ktorý schválil parlament, prislúcha starostovi obce zvolať do 20 dní od jeho účinnosti, teda od 1. júna, obecné zastupiteľstvo, ktoré následne určí plat starostu obce. Nebránim sa tomu, pretože v čase, keď sa všetky úrovne spoločnosti trápia krízou, nie sú starostovia výnimkou. Mrzí ma len to, akým spôsobom dokázali niektorí politici v priebehu niekoľkých týždňov zdehonestovať prácu starostov a primátorov prostredníctvom médií. Sme starostovia 24 hodín denne, máme nesmierne bremeno zodpovednosti a starosti o kompletný život v našich obciach. Útok, ktorí sme zažívali rázne odmietam. Nehovorím, aj medzi starostami sa nájde čierna ovca, ale prečo hádzať všetkých do jedného vreca? Zníženie platu rešpektujem, o výške nechám rozhodnúť našich poslancov“ povedal nám starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý.
Starosta vo Vysokej svojimi desiatimi percentami rád pomôže
„Trojpísmenková politická strana, ktorá nemá vo svojich radoch ani jedného primátora či starostu, hádže do jedného vreca spoločne s tými ôsmimi či desiatimi, ktorí si nechali schváliť nadštandardné platy. Väčšina poberá základný tabuľkový plat nie preto, že by mala prebytok alebo „dosť“, ale z ekonomickej solidárnosti voči vlastnej obci. Byť starostom nie je len chodiť do práce a po práci si vychutnať zaslúžený oddych. Ide o poslanie slúžiť obyvateľom obce 24 hodín denne. Je jedno či je pracovný deň, nedeľa, Štedrý večer alebo Nový rok. O tom by mohli najlepšie rozprávať manželky či manželia starostov a starostiek, prípadne ich najbližší rodinní príbuzní. K mesačnému platu však treba zákonite prirátať i pravidelnú „odmenu“, ktorú dostávajú všetci starostovia vo forme nadávok, urážok, ohovárania a osočovania, anonymných listov, vymyslených klamstiev a podobného správania sa. V tomto prípade schválený zákon vnímam ako snahu zdecimovať fungujúcu samosprávu, na ktorú štát bez financií prenáša každý rok viac a viac kompetencií a ona napriek názorom rôznych skeptikov stále funguje.
Vo funkcii starostu som krátko, v žiadnom prípade som sa pre ňu nerozhodoval pre výšku platu. Ak má mojich 10 percent, o ktoré mi bude podľa novely znížia plat, zachrániť samosprávu a politickými bojmi zdecimovanú slovenskú ekonomiku, zdravotníctvo a školstvo, tak budem šťastný že môžem takto prispieť k spoločnému blahu,“ povedal nám starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha.