Dvadsaťštyriročná Simona Mikolajová z Turzovky je študentkou 5. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Táto mladá medička mala možnosť zúčastniť sa na 1. ročníku medzinárodnej súťaže Rallye Rejvíz.
„Rallye Rejvíz - pre väčšinu laikov tabu, no pre mnohých lekárov, záchranárov i medikov významné slová, vzbudzujúce obrovský obdiv a uznanie, a to nielen doma v Českej republike, ale i ďaleko v zahraničí. Čo tento názov znamená? Ide o najznámejšiu medzinárodnú súťaž RLP – rýchlej lekárskej pomoci a RZP – rýchlej záchranárskej pomoci," hovorí na margo súťaže Simona Mikolajová.
Pokračuje, že v malebnom mestečku Kouty nad Desnou sa už 15 rokov stretávajú súťažiace tímy z celého sveta - domáci Česi, Slováci, Turci, Chorváti, Slovinci i Američania.
Prax je najlepšia škola
Tento ročník vynikal práve tým, že si tu mohlo po minuloročnom nultom ročníku prvýkrát zmerať svoje znalosti a schopnosti 13 trojčlenných tímov medikov z Českej i Slovenskej republiky. „Táto skutočnosť nás nesmierne inšpirovala, nezaváhali sme, využili príležitosť a ihneď sa prihlásili. Svoje rozhodnutie sme ani na okamih neoľutovali a 5 dní od 25. do 29. mája sme strávili v úžasnom prostredí s ľuďmi, pre ktorých je ich práca poslaním, a robia ju s láskou. Nedá mi nespomenúť na významnú osobnosť doktora Viliama Dobiáša, známeho zo 112. Týchto pár dní nám dalo viac ako hodiny presedené na prednáškach, pretože prax je predsa najlepšia škola, o čom svedčia aj naše úspechy," hovorí Mikolajová. Minulý rok skončil jej tím piaty, tento rok na oficiálnom prvom ročníku už okúsili aj chuť víťazstva. Skončili tretí. Spolu so svojím tímom, ktorý tvorili jej dvaja kolegovia z univerzity, museli plniť úlohy, s ktorými sa stretávajú lekári v bežnom živote - odskúšali si svoju pohotovosť pri hromadnom nešťastí, intoxikácii dieťaťa liekmi, intoxikácii bezdomovca toulénom a v mnohých ďalších situáciách, kde museli rýchlo zhodnotiť situáciu, vyšetriť pacienta, podať adekvátnu liečbu a zabezpečiť najvhodnejší transport.
Víťazi so svojimi učiteľmi a zároveň dlhoročnými priateľmi. FOTO: ARCHÍV SM
Okrem týchto úloh, pri ktorých využili najmä svoje vedomosti a úsudok, museli plniť aj tie praktické, ktorými boli napríklad zlaňovanie zo štvrtého poschodia.
„Bolo to naozaj náročné. Ale taký je celý urgent, teda prednemocničná starostlivosť. Tu ide predovšetkým o rýchly a správny zásah, od ktorého sa potom mnohokrát odvíja celá liečba," vysvetľuje mladá medička, ktorá sa po skončení štúdia plánuje uberať „interným smerom" a venovať sa aj urgentnej medicíne.
„V súčasnosti praxujem v jednej z čadčianských gynekológií, začal ma zaujímať aj tento smer. Takže uvidím." Simona má na rozmyslenie ešte rok. Jej budúca práca, ktorá je vlastne povolaním, je krásna a dôležitá v každom smere - hociktorý z jej výberov bude preto ten najsprávnejší...
Autor: mm