ČADCA. Na Kysuciach zaznamenali ďalšie prípady pacientov, u ktorých bolo podozrenie na čierny kašeľ. „V posledných dňoch išlo o tri ochorenia, pri ktorých laboratórne vyšetrenia potvrdili, že ide o čierny kašeľ. Väčšinou sa vyskytuje u starších deti a študentov. To nás utvrdzuje v tom, že imunita, ktorú jedinec získal očkovaním, po niekoľkých rokoch klesá,“ informuje krajský epidemiológ Pavol Hubočan.
Čierny kašeľ je ochorenie dýchacích ciest, prejavuje sa najmä u malých detí záchvatmi ťažkého kašľa s výraznými príznakmi dusenia sa. „Pôvodcom je baktéria nazvaná po jej objaviteľovi Bordetella pertussis. Treba pripomenúť, že táto produkuje jed-toxín, ktorý poškodzuje riasinky v prieduškách a tým bráni samočisteniu týchto priestorov,“ vysvetľuje Hubočan.
Vedeli o nej už v stredoveku
Klinicky túto chorobu presne popísal už v stredoveku vo Francii Pasquier v roku 1411. Pôvodcu vedecky zistil až v r.1900 Bordet. „Ochorenie začína necharakteristicky -zápalom horných dýchacích ciest, často zvýšenou teplotou, pokašliavaním a nádchou. Toto štádium trvá až 10 dní(často menej),potom teploty vymiznú, ale kašeľ sa mení na dráždivý a záchvatový. Objavuje sa najmä v noci. Typický atak kašľa sa skladá zo série za sebou nasledujúcich vydýchnutí, pri ktorých dieťa najprv sčervenie, potom zmodrie, slzia mu oči a často má vyplazený jazyk. Nasleduje dlhý, hlasitý nádych, pričom sa záchvat opakuje. Končí buď vykašlaním hlienu, alebo zvracaním. Potom nasleduje krátka pauza, kedy sa dieťa javí ako zdravé. Týchto záchvatov prekoná niekoľko desiatok za deň. Pre záchvaty „dusenia sa“ neprijíma potravu a odmieta aj tekutiny. Tento vysilujúci chorobný proces trvá 2 až 5 týždňov. Tvár dieťaťa je opuchnutá, na spodných viečkach sú čierne polkruhovité mesiačiky - vyliata krv z vlásočníc, čo dáva tomuto ochoreniu aj názov – čierny kašeľ,“ vraví epidemiológ.
Povinné očkovanie sa zaviedlo v roku 1959
O nebezpečnosti ochorenia, kedy sa dieťa opakovane dusí, nemusíme hovoriť. „Kto nevidel umierať malé dieťa na zadusenie, ten si nevie predstaviť hrôzu, ktorú prežíva matka a okolie. Dnes je to pomerne vzácne ochorenie vďaka povinnému očkovaniu. Pre niektoré zvláštnosti bunečnej steny baktérie sa však v populácii nájdu jedinci, ktorí nemajú dostatočnú ochranu pred infekciou. Povinné očkovanie sa na Slovensku zaviedlo v r.1959 a je zarážajúce, že sa niektorí rodičia stavajú k vakcinácii negatívne a odmietajú dať svoje dieťa očkovať. Je to nielen porušenie zákona, ale to, že ho vystavujú veľmi nebezpečnému ochorenie s možnosťou smrti, je nemorálne a nepochopiteľné,“ dodáva Hubočan.
Autor: Iveta Hažíkokvá