liatívne“.
ČADCA. Kysucká nemocnica v Čadci poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť 126 497 obyvateľov. Už v minulosti v rámci úsporných opatrení prestali v nej fungovať pľúcne, infekčné či usno-nosno-krčné oddelenie. Od 1. júla k nim pribudne aj onkologické a doliečovacie.
Pod petíciu za ich zachovanie sa pritom podpísalo 13 248 ľudí. Predsedníčka Občianskeho združenia Klinček v Čadci Mária Balážová nás informovala, že Liga proti rakovine investovala na onkológiu nemalé peniaze. Dodáva, že lôžka boli na onkologickom oddelení využité na maximum. Nebolo zriedkavosťou, že ich tam museli dokonca akútne premiestniť z iných oddelení.
Onkologickú liečbu pacientom zabezpečia
V uplynulom období sa uskutočnila séria rokovaní medzi vedením Kysuckej nemocnice a VŠZP. „Cieľom bolo zachovať čo najväčší počet lôžok. Dôraz sme pritom kládli na zachovanie onkologického a paliatívneho. Od samého začiatku sme boli presvedčení o správnosti našich argumentov, pretože už teraz máme v prepočte na počet obyvateľov v regióne najnižší počet lôžok. Ich vyťaženosť je veľmi vysoká. Pritom sme spĺňali aj personálne a materiálno-technické vybavenie. Hrozilo, že celkovo prídeme až o 50 lôžok. Ďakujeme obyvateľom Kysúc za podporné stanoviská, napríklad aj formou petície. Naše úsilie nebolo márne, kompromisným riešením sme dosiahli, že onkologická liečba spádových pacientov bude v plnom rozsahu pokračovať,“ informuje riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.
Ošetrovanie a liečbu budú vykonávať v onkologickej ambulancii a stacionári. Pacientov, ktorí to budú vyžadovať, hospitalizujú na paliatívnom oddelení, kde sa im podľa slov riaditeľa, dostane plnej onkologickej starostlivosti.
Hromadné prepúšťanie vraj nehrozí
V priestoroch terajšieho onkologického oddelenia vznikne nová ošetrovacia jednotka – Oddelenie dlhodobo chorých – paliatívna časť, ktorá bude mať 25 lôžok.
„Budú tam ošetrovať onkologických, paliatívnych a dlhodobo chorých pacientov. Jeho súčasťou bude aj onkologický stacionár. Namiesto 50 lôžok, príde nemocnica o 25 lôžok doliečovacieho oddelenia, ktoré sa nepodarilo zachrániť. Na otázku, či dôjde v dôsledku zrušenia oddelení a redukcie lôžok k prepúšťaniu, riaditeľ povedal: „K hromadnému určite nedôjde. Využijeme prirodzený úbytok zamestnancov, napríklad ich odchodom na dôchodok“.